Strażnicy miejscy z Jaworzna wzięli udział w szkoleniu z posługiwania się pałką służbową wielofunkcyjną typu tonfa i pałką teleskopową. Zajęcia dla mundurowych poprowadził instruktor Wojciech Szwagrzyk z Ośrodka Szkolenia NSZZ Policjantów w Krakowie. Funkcjonariusze SM przypomnieli sobie dotychczasową wiedzę i poznali nowe taktyki i techniki.

– Strażnicy miejscy, podobnie jak policjanci, mogą, w celu przełamania czynnego lub biernego oporu, używać pałek podczas interwencji – informuje Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej w Jaworznie. – Regularne podnoszenie kwalifikacji to konieczność, jeśli chcemy doskonalić posiadane umiejętności – dodaje.

Czterogodzinne szkolenie w zakresie technik interwencji odbyło się 21 października w hali sportowej MCKiS na Leopoldzie. Wzięło w nim udział kilkunastu pracowników jaworznickiej SM. Inicjatorem treningu był strażnik Daniel Markiewicz, który działa też w prywatnym sektorze bezpieczeństwa publicznego i ma na koncie liczne szkolenia w taktykach i technikach interwencji.

Pan Daniel w swojej ponad 14,5-letniej pracy w straży miejskiej kilkukrotnie używał pałki typu tonfa. Miało to jednak miejsce wtedy, gdy służył w sosnowieckiej jednostce. Natomiast w czasie swojej pięcioletniej służby w Jaworznie nie znalazł się jeszcze w takiej sytuacji. Zdarzały się mu jednak przypadki, kiedy musiał po pałkę sięgnąć.

– Już samo dobycie jej działa prewencyjnie – zaznacza Daniel Markiewicz. – To prawda, że środki przymusu bezpośredniego są wykorzystywane przez strażników w ostateczności. Ale gdy już dojdzie do sytuacji nagłej, w której muszą, zgodnie z prawem, te środki zostać użyte, to wtedy nie ma czasu na zastanawianie się, jak prawidłowo się nimi posługiwać. Dlatego bardzo ważne jest to, aby strażnik miał odpowiednie umiejętności, które pozwolą mu szybko i skutecznie obezwładnić stawiającą opór osobę – przyznaje.

Podczas szkolenia w Jaworznie instruktor Wojciech Szwagrzyk przypomniał uczestnikom zajęć podstawy posługiwania się pałkami, w tym techniki bloków, zakładania dźwigni, obezwładniania i transportowania osób.

– Zaprezentowałem również nowe techniki i nowe kombinacje. Program szkoleniowy służb mundurowych nie zatrzymał się bowiem na wiedzy sprzed 10 lat, ale wciąż jest doskonalony, uzupełniany, m.in. na podstawie analizy interwencji, w których brali udział funkcjonariusze. W ten sposób zapadają decyzje, co warto poprawić i w jakim kierunku prowadzić pogram szkoleniowy, by optymalizować umiejętności służb mundurowych – podkreśla policjant.

Jaworzniccy strażnicy ćwiczyli nie tylko używanie pałek. Przypominali sobie również przepisy prawa, które regulują kwestie używania pałek.

– Pałką można celować w ramię, uda, podudzie, pośladki i mięsień najszerszy grzbietu. Zgodnie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego, używanie tego rodzaju środków przymusu jest bezpieczne, ale musi być spełniony warunek, że funkcjonariusz jest odpowiednio do tego przeszkolony – zaznacza instruktor.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Szkolenie prowadził instruktor Wojciech Szwagrzyk z Ośrodka Szkolenia NSZZ Policjantów w Krakowie | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: