Start sezonu na miejskim lodowisku, spotkanie ze św. Mikołajem, Jarmark Bożonarodzeniowy, połączony ze Świąteczną Mega Mocą i Betlejemskie Światło Pokoju to tylko niektóre spośród atrakcji, które zaplanowano w naszym mieście na grudzień. Zbliża się czas wspólnego świętowania.

Już w niedzielę, 4 grudnia, najmłodsi spotkają się w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS ze Świętym Mikołajem. Wyczekiwany przez dzieci jegomość będzie gościć tam w godz. 15-19. W programie imprezy znajdą się m.in. zabawy na świątecznym placu zabaw i w zakątku małego skrzata. Maluchy będą też ozdabiać wypieki i malować fantazyjne obrazki na tekturowych chatkach i choinkach. Pojawią się też fabryka ozdób świątecznych, świąteczny fotopunkt i strefa profilaktyczna.

W sobotę, 10 grudnia, odbędą się na Rynku i w jego pobliżu dwa wydarzenia – Jarmark Bożonarodzeniowy (w godz. 9-13) i Świąteczna Mega Moc (od 9 do 21), którą zorganizują Tauron i Miejskie Centrum Kultury i Sportu. Podczas jarmarku piękne ozdoby będą sprzedawać szkoły i stowarzyszenia. Zaplanowano też występy, degustację świątecznych przysmaków i konkurs, w którym będzie można wygrać choinkę.

W ramach Świątecznej Mega Mocy od rana będą czekać na mieszkańców takie atrakcje, jak karuzela wenecka i św. Mikołaj na Rynku oraz świąteczny pociąg (z przystankiem na wysokości Muzeum Miasta Jaworzna). O godz. 15 w tamtym miejscu rozpocznie się też część koncertowa. Najpierw wystąpi orkiestra górnicza Tauronu Wydobycie, a po niej odbędzie się konkurs muzyczny dla szkół. Po nim da koncert Basia Janyga. Po zmroku na budynku muzeum będzie można zobaczyć iluminacje.

Po Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy mieszkańcy wybiorą się na Rynek w niedzielę, 18 grudnia. Przekazanie ognia z Groty Narodzenia Pańskiego i wspólne kolędowanie rozpoczną się o godz. 17.

A dzień wcześniej odbędzie się prawdziwa gratka dla miłośników łyżwiarstwa. W sobotę, 17 grudnia, ruszy bowiem miejskie lodowisko! Na łyżwach jeździć można będzie codziennie w centrum Jaworzna pod płaszczką. Jednorazowy bilet normalny, który uprawnia do 50 minut jazdy, kosztował będzie 10 zł, a ulgowy 8 zł. W weekendy ceny będą o 2 zł wyższe. Posiadacze Jaworznickiej Karty Rodziny Wielodzietnej w dni powszednie za bilet zapłacą 5 zł, a w weekend 6 zł. Łyżwiarze będą mogli korzystać z promocji i karnetów, które jeszcze obniżą cenę. Taniej będzie dla grup zorganizowanych i dla dzieci w czasie ferii zimowych. Na miejscu będzie też działała wypożyczalnia łyżew. Obiektem administrować będzie Miejskie Centrum Kultury i Sportu.

– Zapraszamy na lodowisko. Jazda na łyżwach to doskonały sposób na zimową aktywność czy rodzinne popołudnie. Warto skorzystać – zapewnia Dariusz Chrapek, dyrektor ds. sportu w jaworznickim Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Lodowisko będzie działało od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10 do 21 z przerwami technicznymi od godz. 14 do 14.30 i od 17 do 17.30. Ze względów bezpieczeństwa i dla komfortu łyżwiarzy na tafli może przebywać jednocześnie maksymalnie 60 osób. Z tego powodu obecność grup zorganizowanych trzeba wcześniej zgłosić telefonicznie. Warto to zrobić, bo grupy ze szkół czy przedszkoli, liczące co najmniej 10 osób z opiekunem, skorzystać mogą z promocyjnej ceny. W godzinach od 10 do 13.50 bilet dla członka takiej grupy kosztuje 3 zł.

Miłośnicy jazdy na łyżwach będą mogli kupić karnet, który uprawnia do 10 godzin jazdy. To koszt 80 zł (od poniedziałku do piątku) lub 100 zł (w weekendy). Młodzież szkolna i tu może liczyć na ulgi. Karnet dla uczniów to odpowiednio koszt 50 lub 70 zł. Mniej zapłacą też posiadacze Jaworznickiej Karty Rodziny Wielodzietnej (40 lub 50 zł). Tradycyjnie już na miejscu działać będzie wypożyczalnia sprzętu. Wypożyczenie łyżew to koszt 10 zł.

Dużą promocję przygotowano na czas ferii zimowych. Od 16 do 29 stycznia dzieci do lat 15 za bilet płacić będą tylko 2 zł. Wypożyczenie łyżew w tym okresie będzie kosztowało 5 zł.
Zmiany w harmonogramie planowane są na okres świąteczny. I tak 24 i 31 grudnia tafla będzie dostępna w godz. od 10 do 14, 26 grudnia i 1 stycznia od 14.30 do 21, a 25 grudnia obiekt będzie zamknięty. Lodowisko będzie działało do 28 lutego.

GD, AZ-H

Lodowisko to jedna z ulubionych zimowych, miejskich atrakcji
| fot. Materiały MCKiS Jaworzno