Chiński gigant motoryzacyjny, Geely Holding, dostarczy platformę do Izery i będzie partnerem technologicznym elektrycznych samochodów, wprowadzonych na rynek pod tą właśnie marką. To największy prywatny producent samochodów w Chinach. Rocznie sprzedaje ponad 2 miliony aut. W Europie znany jest głównie jako właściciel marki Volvo.

W czwartek, 17 listopada, w Warszawie podpisano umowę licencyjną, w ramach której największa prywatna chińska grupa motoryzacyjna udostępni ElectroMobility Poland platformę SEA. To kolejny ważny krok na drodze do budowy w Jaworznie pierwszej w Polsce fabryki samochodów elektrycznych.

Technologia SEA została zaprojektowana specjalnie dla pojazdów elektrycznych. Jest dostępna zarówno dla małych pojazdów segmentu A, jak i segmentu E oraz dużych pojazdów dostawczych. Architektura SEA została wprowadzona na rynek przez Geely Holding we wrześniu 2020 roku i jest najbardziej zaawansowaną, w pełni elektryczną i elastyczną technologią. Obejmuje zarówno elementy mechaniczne, oprogramowanie, jak i szeroki ekosystem cyfrowy. Na korzystanie z tej technologii do tej pory zdecydowały się marki w ramach grupy Geely Holding, a marki Zeekr i Smart rozpoczęły już produkcję i sprzedaż aut opartych o platformę SEA. ElectroMobility Poland będzie pierwszą firmą spoza grupy, która wykorzysta tę technologię.

– Platforma SEA idealnie wpisuje się w koncepcję Izery jako produktu. Współpraca z Geely zapewnia EMP najwyższej klasy know-how w branży, a także dodatkowe możliwości biznesowe. W dłuższej perspektywie to partnerstwo technologiczne umożliwia nam rozwój, większe zaangażowanie lokalnych dostawców oraz realizację projektu w zakładanych ramach biznesowych – przekonuje Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

ElectroMobility Poland planuje budowę gamy modelowej samochodów elektrycznych segmentu C. Pierwszym z modeli będzie SUV. Ponadto EMP ogłosił plany produkcji dwóch kolejnych modeli – kombi oraz hatchbacka. Zgodnie z ustaleniami pierwsze pojazdy produkowane będą w fabryce w Jaworznie. Inwestycja umożliwi stworzenie około 2400 miejsc pracy w samym zakładzie. – Jesteśmy przekonani, że ta zaawansowana platforma technologiczna pomoże EMP we wprowadzaniu na rynek najwyższej jakości produktów, gwarantując ich jakość technologiczną w zakresie komponentów mechanicznych, software’u oraz skalowalności rozwiązań. Polska odgrywa ważną rolę w europejskim przemyśle motoryzacyjnym i jestem przekonany, że ta umowa umożliwi szybsze przejście na napędy elektryczne, tworząc szersze możliwości gospodarcze w obszarze elektromobilności – mówi Daniel Donghui Li, CEO Geely Holding Group.

Fabryka Izery ma powstać na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W mieście od dawna trwają prace, których celem będzie stworzenie obszaru przemysłowego, przyciągającego przedsiębiorców. Chodzi o obszar o łącznej powierzchni 264 ha, położony pomiędzy ulicami Wojska Polskiego, Obrońców Września 1939 roku, Orląt Lwowskich i drogą ekspresową S1.

Jaworznicki Obszar Gospodarczy to wielka szansa dla miasta i mieszkańców, bo stanowi impuls do dynamicznego rozwoju. Wiadomo, że w związku z unijną polityką klimatyczną górnictwo czeka likwidacja, a branżę energetyczną poważne zmiany, a to dwa filary, na których dotąd opierała się gospodarka naszego miasta. To właśnie JOG, który ma do miasta przyciągnąć dużych inwestorów, może być odpowiedzią na te zmiany. Według wstępnych analiz – sprzedaż działek inwestycyjnych położonych na terenie obszaru przemysłowego, może przynieść miastu dochody w wysokości ponad 120 mln zł. To nie wszystko, bo do miejskiej kasy trafiać będą też podatki od nieruchomości, a to rocznie około 69 milionów złotych. Takie pieniądze dają m.in. możliwość rozwoju i poprawy jakości usług publicznych.

Analitycy przekonują, że uruchomienie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego stworzy też lepsze warunki dla przedsiębiorców do prowadzenia biznesu i poprawi sytuację pracowników. W sumie na terenie JOG powstanie około 13 tysięcy miejsc pracy, poprawią się warunki płacowe.

– Robimy swoje – potwierdza Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Grażyna Dębała

Platformę dla Izery dostarczy Geely Holding Group | fot. Materiały EMP

Zobacz także: