Za nami VI Wakacyjny Rajd Nordic Walking z grupą Nord Walkers Jaworzno. Uczestnicy imprezy maszerowali wokół Sosiny, a do pokonania mieli blisko 5,5 km. W czasie rajdu prowadzona była również zbiórka na rzecz jaworznickiego Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta. Wolontariuszom udało się zebrać blisko 2,5 tys. zł.

Wakacyjny Rajd Nordic Walking to wydarzenie zainicjowane w 2016 roku przez grupę Nord Walkers, działającą przy klubie MCKiS Niko. Cztery pierwsze edycje odbyły się na terenie Byczyny. Trasa dwóch ostatnich rajdów biegła przez tereny Ośrodka Wypoczynkowo-Rekreacyjnego Sosina. VI edycja wakacyjnego rajdu odbyła się w niedzielę, 10 lipca, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, oraz Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego.

Sportowe wyzwanie podjęło 168 zawodników. – Ten rajd co roku gromadzi ludzi związanych z nordic walkingiem, ale przede wszystkim tych, którzy chcą pomagać – podkreśla Kinga Jończyk, instruktor MCKiS.

W marszu udział wzięli m.in. wolontariusze i pracownicy jaworznickiego hospicjum. Placówka mierzy się ostatnio z poważnymi trudnościami finansowymi. – Potrzebujemy środków na prowadzenie i utrzymanie hospicjum, a także zapewnienie komfortu naszym pacjentom. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy chcą nam pomagać – mówi Iwona Pawelec, koordynatorka wolontariatu Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie.

Hospicjum wesprzeć można na wiele sposobów. Można to zrobić przez darowizny czy zrzutkę, która odbędzie się we wrześniu w trakcie imprezy Rolkuj po nadzieję. Można też zasilić konto hospicjum przez zbiórkę na stronie internetowej siepomaga.pl.

Wśród uczestników VI Wakacyjnego Rajdu Nordic Walking był Dariusz Starzycki, który jest promotorem tej formy aktywności sportowej w naszym mieście. – To był już szósty wakacyjny rajd organizowany w mieście przez grupę Nord Walkers i z paniami Kingą Jończyk oraz radną Anną Lichotą na czele. Tym razem maszerowaliśmy dla Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta. Połączyliśmy więc to, co przyjemne i dobre dla zdrowia, z ważnymi wartościami, takimi jak pomoc innym – mówi wicemarszałek województwa śląskiego.

W rajdzie udział wzięli także stali bywalcy jaworznickich imprez nordic walking, którzy w tym roku maszerowali już w Ciężkowicach, Byczynie czy GEOsferze. – Staram się prowadzić aktywny styl życia i dużo maszeruję na co dzień. Bardzo cieszy mnie fakt, że jest nas coraz więcej, ludzie coraz chętniej wychodzą z domów, czego dowodem była frekwencja podczas wakacyjnego rajdu – mówi Katarzyna Zbożniak. Uczestnicy marszu chwalili organizację i trasę. – Na rajd przyjechałam z Tychów, a do udziału w nim namówiła mnie koleżanka i był to mój rajdowy debiut. Bardzo podoba mi się na Sosinie. Byłam tutaj wiele lat temu i to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. Jestem pod wrażeniem – opowiada Bernadeta Rakowska, uczestniczka rajdu.

Gdy zawodnicy dotarli na metę, odbyło się wręczanie nagród uczestnikom imprezy oraz losowanie upominków wśród wszystkich uczestników rajdu.

Natalia Czeleń

fot. Natalia Czeleń