Około 100 kobiet zrzeszonych w jaworznickich zespołach śpiewaczych wzięło 8 marca udział w koncercie szczecińskiego zespołu wokalno-instrumentalnego Artes Ensemble, zorganizowanym w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Artyści wykonali największe przeboje dwudziestolecia międzywojennego. Na koncert i słodki poczęstunek z okazji Dnia Kobiet panie zaprosił Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Często jest tak, że oklaskujemy panie z jaworznickich zespołów śpiewaczych, które uświetniają swoimi występami różne uroczystości. Dlatego przyjąłem z wielką satysfakcją propozycję pana Sebastiana Kusia, dyrektora MCKiS-u, żeby tym paniom w specjalny sposób podziękować i żeby to one zasiadły na widowni. Pomysł, moim zdaniem, znakomity – powiedział prezydent Silbert.

Członkinie zespołów śpiewaczych, których w Jaworznie, łącznie z Chórem Sokół, mamy dziesięć, podkreślają, że dobór repertuaru i sama forma spotkania bardzo im się spodobały. Poza tym każda okazja, żeby się spotkać, spędzić wspólnie czas, jest dla nich ważna.

Bardzo mi się ta uroczystość podoba. Utwory dobrane są tak, że naprawdę jesteśmy zachwycone – oceniła Janina Radko z Zespołu Śpiewaczego Byczynianki.

Podobnego zdania była Kazimiera Bednarczyk z Zespołu Śpiewaczego Dąbrowianki. Artyści stworzyli taki nastrój, że nie chce się wracać do domu. Właśnie mówiłam koleżankom, że świetny prezent dostałyśmy na Dzień Kobiet – zapewniła.

Bardzo nam się podoba to, że jesteśmy tak docenione, że pan prezydent zaprosił nas na ten koncert – podkreśliła Janina Dubiel, przewodnicząca Byczynianek.

Panie zauważyły też, że uroczystość jest formą docenienia ich pracy w rozpowszechnianiu lokalnej kultury ludowej. Prezydent podkreślał to ze sceny, witając gości i zapowiedział, że w tym roku powstanie  specjalny album poświęcony działalności zespołów śpiewaczych w naszym mieście.

Tekst: Dawid Litka