Biegacze z całej Polski, a także z zagranicy, zmagali się w sobotę, 9 października, w drugiej odsłonie Triady Trójkąta Trzech Cesarzy. W sosnowieckim Memoriale Janusza Nabrdalika w Maczkach sukcesy odnosili między innymi jaworznianie.

Utytułowana biegaczka Patrycja Włodarczyk, z grupy JKLA Jawor, zajęła pierwsze miejsce wśród kobiet w zmaganiach na 21 km. Na tym samym dystansie, w ogólnej klasyfikacji, drugie miejsce zdobył Daniel Żurawik z teamu Sg-run. Natomiast w biegu na 7 km trzecie miejsce w kategorii kobiecej zajęła Emilia Stańkowska z Klubu Biegacza MCKiS Jaworzno.

Bieg w Sosnowcu to drugie zawody biegowej Triady. Pozostałe to Międzynarodowy Bieg Uliczny w Jaworznie na 15 i 10 km (odbył się 25 września) i Memoriał Jerzego Chromika na 15 i 5 km, który zostanie zorganizowany 23 października w Mysłowicach.

Zawodnicy, startujący we wszystkich biegach, zdobędą Trofeum Triady, złożone z medali z zawodów w Jaworznie, Sosnowcu i Mysłowicach.

Uczestnicy sosnowieckich zmagań wspominali Janusza Nabrdalika, pochodzącego z Sosnowca wspinacza skałkowego, taternika, alpinistę i grotołaza, założyciela działającej do dziś firmy Lhotse, produkującej sprzęt wspinaczkowy. Patron sosnowieckich zawodów sportowych odszedł 23 listopada 2012 roku, w wieku 63 lat. – Memoriał odbył się po raz czwarty, tym razem tylko w formie biegów na 21 i 7 kilometrów oraz 7-kilometrowego marszu nordic walking – informuje Karolina Andrzejewska z Działu Rozwoju i Promocji Sportu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu. – W poprzednich edycjach ważną częścią była też wspinaczka. Pierwsze zawody miały charakter wyłącznie wspinaczkowy. Druga edycja była dwudniowa, pierwszego dnia zmagali się wspinacze, a nazajutrz odbył się bieg w Maczkach. Trzeci memoriał również trwał dwa dni, w sobotę była wspinaczka, w niedzielę biegowe zmagania, znów w maczkowskich plenerach – wymienia.

Podczas tegorocznych zawodów biegacze wystartowali z terenu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11. Trasa wiodła głównie leśnymi ścieżkami.

W biegu na 21 kilometrów wygrał Włoch Roberto Dimiccoli z raciborskiego klubu Eko-Okna Runners. Drugi był wspomniany jaworznianin, Daniel Żurawik, a trzeci Jacek Seweryn z Mysłowic.

Wśród kobiet, za triumfatorką Patrycją Włodarczyk, uplasowały się, kolejno libiążanka Renata Kumor i Isabela Gajewska z Sosnowca, z klubu Biegaj z Irem.

W biegu na 7 km zwyciężył Przemysław Mendyk z Bobrka. Drugi był Mateusz Michalec z grupy 42k Proteam z Chełma Śląskiego, a jako trzeci dobiegł do mety Adrian Dziurzyński z klubu Kusy Bukowno.

Wśród pań najszybsza okazała się Ukrainka, Valentyna Veretska z Mikołajowa. Drugie miejsce zajęła Barbara Gos z Mysłowic, a trzecie wspomniana jaworznianka, Emilia Stańkowska.
W marszu nordic walking na 7 km wygrał sosnowiczanin Tomasz Sadowski.

Nagrody wręczyli zwycięzcom wdowa po Januszu Nabrdaliku, Olga, Arkadiusz Hrabia, dyrektor ds. sportowych MOSiR-u, i Grzegorz Mentel, przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Sosnowcu.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Patrycja Włodarczyk zwyciężyła w kat. kobiet w bieganiu na 21 km | fot. ArmagieDron