Alina jest główną bohaterką najnowszej książki jaworznianki Danuty Noszczyńskiej. Drugi tom „Wnuczki wariatki” jest już dostępny w księgarniach, a jaworznicka pisarka promuje właśnie swoją powieść na spotkaniach autorskich w bibliotece. Autorka spotkała się już z czytelnikami w głównym gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, a także w dwóch jej filiach – w Jeleniu i Szczakowej. W planach jest również spotkanie w filii na Podłężu.

– We „Wnuczce wariatki” podejmuję problem braku porozumienia międzypokoleniowego i tego, do jakich dramatycznych konsekwencji może to doprowadzić – podkreśla Danuta Noszczyńska. – W tej opowieści chcę też zwrócić uwagę czytelników na fakt, że każdy człowiek jest w jakimś stopniu wykreowany przez czasy, w których żyje i nie można go postrzegać w oderwaniu od nich – dodaje.

„Wnuczka wariatki. Alina” to druga część trylogii o Poli, Alinie i Carmen, czyli wnuczce, jej mamie i babci. Każdy tom opowiada historię jednej z nich. Każda ma inny temperament i spojrzenie na świat. W pierwszej części czytelnicy poznali losy tytułowej wnuczki, czyli Poli, która żyje pod dyktando matki. Alina wysyła córkę na wakacje do babci, której Pola do tej pory nie poznała, a która w oczach jej matki jest kobietą niezrównoważoną. Spotkanie z babcią ma być więc, według Aliny, nauczką i przestrogą dla córki przed zbyt lekkomyślnym podejściem do życia.

Carmen rzeczywiście okazuje się osobą ekstrawagancką i nieprzewidywalną. Ma mnóstwo nietypowych pomysłów, jeździ, z zawrotną prędkością, małym fiatem, a czasami nawet motocyklem. Ma duszę społeczniczki i z zaciętością walczy o to, by uratować pobliski las przeznaczony do wycinki.

Drugi, najnowszy, tom opowiada z kolei o Alinie. Matka Poli i córka Carmen chce za wszelką cenę zapomnieć o smutnym dzieciństwie i nieudanej przeszłości. Zrywa kontakt ze swoją rodzicielką w momencie, gdy na świat przychodzi Pola. Alina chce dla córki zbudować lepsze życie. Ten plan nie do końca się jednak udaje.

Przełom w życiu Aliny następuje dopiero, gdy po latach wysyła córkę do Carmen, a Pola wraca z wyjazdu zadowolona i, na dodatek, twierdzi, że babcia to fajna kobieta. Mało tego, wnuczka postanawia pogodzić ją z Aliną. Okazuje się to jednak nie takie proste, zwłaszcza że przeszkodą jest mroczna tajemnica rodzinna.

Danuta Noszczyńska jest w trakcie pisania trzeciej części „Wnuczki wariatki”. Jej główną bohaterką będzie tym razem Carmen. Losy zwariowanej babci pozwolą czytelnikom poznać odpowiedzi na wiele zadanych już w dwóch pierwszych tomach pytań.

– W części o Carmen zostanie ukazane jej dzieciństwo, jej przeżycia z tego czasu. Z tego, co wtedy doświadczyła, wynikają bowiem jej dalsze losy, jej stosunek do córki i metody wychowawcze, które z kolei wpłynęły na to, jak Alina wychowywała Polę – zdradza pisarka.

Ostatnia część trylogii ma ukazać się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Danuta Noszczyńska ma już na koncie 22 napisane książki. Debiutowała kilkanaście lat temu powieścią „Historia nie Magdaleny”. Autorka trzykrotnie zdobyła nagrodę „Pazura” na Festiwalu Literatury Kobiet „Pióro i Pazur” za książki pt. „Wszystkie życia Heleny P.”, „Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana” i „Harpia”.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Danuta Noszczyńska napisała już 22 książki | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska