Galeria Pusta cd. od lat przyciąga miłośników fotografii. To miejsce, gdzie można obcować ze sztuką i poszerzać wiedzę na temat tajników wykonywania pięknych zdjęć. W galerii podziwiać można niezwykłe fotografie, a Jakub Byrczek, właściciel tego miejsca, już zapowiada kolejne wydarzenia.

Galeria Pusta cd. mieści się w starym, małym, drewnianym domku w Starej Hucie, przy ulicy Fabrycznej. Ma niepowtarzalny klimat, który tworzą rozwieszone na ścianach czarno-białe fotografie, drewniane meble i wielki piec – serce tego domu. Wystawy fotografii prezentowane są na specjalnych parawanach.

Założyciel galerii, Jakub Byrczek, jest doktorem sztuk filmowych i fotografii. Jaworznianin wykładał fotografię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był też opiekunem i kuratorem Galerii Fotografii Oddziału Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1993 r. współinicjował założenie Galerii Fotografii Pusta w Górnośląskim Centrum Kultury. Od 22 lat jest twórcą i realizatorem programów Żywy Skansen Fotografii i Szkoła widzenia. Nadal wprowadza młodych ludzi w świat fotografii, prowadząc warsztaty dla młodzieży i wykłady dla studentów kilku uczelni.

W 2014 roku zdecydował się kontynuować tradycje Galerii Fotografii Pusta, ale już w Jaworznie. Przedsięwzięcie okazało się strzałem w dziesiątkę, a w galerii dzieje się sporo. To właśnie tutaj odbywają się warsztaty fotograficzne, a w każdą ostatnią środę miesiąca organizowane są wernisaże. Galeria działa od poniedziałku do niedzieli. W tym roku na wystawach prezentowana jest głównie twórczość studentów łódzkiej Szkoły Filmowej.

W przerwach pomiędzy ich wystawami swoje prace wystawiają fotografowie z grupy 999. – Nasza grupa 999 działa od blisko 10 lat. Poznaliśmy się podczas różnych wydarzeń organizowanych w Polsce i w Czeskiej Republice. Tak zawiązała się grupa entuzjastów fotografii robionej na dużym formacie negatywu – wspomina Jakub Byrczek.

Do grupy należą: Jakub Byrczek, Jaroslav Beneš, Barbara Górniak, Ryszard Kaczmarski, Andrzej Jerzy Lech, Halina Morcinek, Kamil Myszkowski, Konrad Pollesch, Krzysztof Szlapa, Marzena Wesołowska, Marek Wesołowski i Janusz Wojcieszak.

Galeria Pusta cd. jest miejscem, w którym często i chętnie goszczą uczniowie jaworznickich szkół. Pan Jakub próbuje przekazać fotograficznego bakcyla młodym ludziom. – Dzieci bardzo szybko się uczą. Daję im do wykonania różne zadania. Skupiam się na zainteresowaniu młodzieży obserwacją – tłumaczy.

W galerii mieści się bogaty księgozbiór, zgromadzony przez dra hab. Jakuba Byrczka. Jest to m.in. kolekcja książek związanych z fotografią. – Są tu też albumy, gromadzone przeze mnie przez kilkadziesiąt lat. Mam również zapiski z każdej wystawy, która się tutaj odbyła – opowiada miłośnik fotografii. Z książkowych zbiorów pana Jakuba każdy może skorzystać na miejscu. – Wkrótce ruszymy z kolejnymi działaniami. Zapraszam na najbliższe wernisaże – zachęca Jakub Byrczek.

Informacji na temat bieżących planów realizowanych w Galerii Pustej cd. zaczerpnąć można z profilu na Facebooku: Galeria PUSTA cd.

Natalia Czeleń

Wernisaże fotograficzne w Galerii Pustej cd. przyciągają pasjonatów tej sztuki z całego regionu, a mimo to zachowują kameralny klimat | fot. Natalia Czeleń