Biegacze Klubu Biegacza MCKiS Jaworzno już od kilku sezonów zażywają zimnych kąpieli na OWR Sosina. Ponieważ temperatura ma spadać najwyższy czas oficjalnie rozpocząć sezon morsowania. Inauguracyjna kąpiel w najbliższą niedzielę 7 stycznia o godz.9.00.

Jak podają różne źródła- morsowanie to po pierwsze zdrowie. Kąpiele w wodzie o temperaturze 0 °C można porównać do nowoczesnej metody leczenia zimnem czyli krioterapii. Regularne zażywanie kąpieli w przeręblu może mieć dobry wpływ na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne człowieka. Kąpiel, która trwa kilka minut zawsze powinna poprzedzić intensywna rozgrzewka. Zanurzenie na kilka minut w lodowatej wodzie to bardzo silny bodziec termiczny, w wyniku którego dochodzi do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych. Krew wycofuje się do naczyń położonych głębiej, poprawiając krążenie w wewnętrznych narządach i tkankach organizmu. Po wyjściu z wody i ponownej rozgrzewce dochodzi do reakcji odwrotnej – silnego ukrwienia skóry (staje się zaczerwieniona), stawów skokowych i kolanowych, kończyn górnych. W ten sposób poprawia się ich odżywienie i regeneracja. Zimowe kąpiele działają więc silnie bodźcowo wzmacniając odporność organizmu na chłód i wirusy.

Wbrew pozorom kąpiel w zimnej wodzie nie jest dla człowieka czymś wyjątkowym, a samo zanurzenie w wodzie o temperaturze ok. 0 °C nie jest czymś niemożliwym do wykonania zwłaszcza w dużej grupie morsów.

Ponieważ efekty morsowania pojawiają się tylko przy zachowaniu systematyczności- morsowania będą odbywać się w każda niedzielę o godz.9.00 obok ośrodka MCKiS (prawy brzeg Sosiny).
Morsowanie jest dostępne dla każdego- jeśli ktoś chce do nas dołączyć- zapraszamy, wytłumaczymy, pomożemy. Do morsowania niezbędne jest dowolne obuwie do wejścia do wody, czapka i rękawice.