Jako nadworny kartograf, będący na usługach Królowej Gimnax, musisz liczyć się z wieloma ważnymi zadaniami, nawet wtedy, kiedy w grę wchodzi odzyskanie ziem północnych. Pora ruszać w drogę. Na miejscu od razu bierzesz się do szkicowania spornego terytorium, tak aby jak najwięcej ważnych ziem przypadło królestwu Nalos. Niespodziewanie dociera do ciebie pierwszy edykt królowej, więc musisz skupić się teraz na konkretnych terenach, aby sprostać jej oczekiwaniom. Możesz jedynie liczyć na to, że po wykonaniu zadania twoja reputacja będzie jeszcze lepsza. Niestety, do akcji wkroczyli władcy Dragul.

Tak przedstawia się zarys „wykreślanki” od wydawnictwa Ogry Games, osadzonej w uniwersum z serii gier Roll Player. Gracze wcielają się w kartografów, którzy przez 4 pory roku będą rywalizować o Gwiazdki Reputacji, czyli punkty dające zwycięstwo. Do rozgrywki uczestnicy będą używać ołówków lub kolorowych kredek (brak w pudełku), aby mapy były ładniejsze, a sama gra szybsza i prostsza dla młodszych graczy.

Rozłożyć mapy

Na początku każdy z graczy otrzymuje arkusz mapy i ołówek. Na górze można uzupełnić imię kartografa, jego tytuł (w grze solo to miejsce zostaje uzupełnione po rozgrywce, w zależności od tego, jaki tytuł się otrzymało), a także herb rodzinny. Następnie należy rozłożyć cztery karty edyktów i przyporządkować im odpowiednio po jednej karcie punktacji. To te karty będą wskazywać za co gracze będą punktować w konkretnych porach roku, natomiast karty pór roku wskazują, które karty edyktów są brane obecnie pod uwagę. Pozostaje stworzyć talię kart zasadzek i odkryć, no i można rozpocząć grę.

W Kartografach występuje sześć rodzajów terenu, z czego pięć z możliwością do wyrysowania na mapach. Od tego, jaki rodzaj terenu, i w jakim kształcie gracze będą nanosić na swoje mapy, zależy wylosowana karta odkryć. Przed przystąpieniem do rysowania każdy z  graczy będzie dokonywać wyboru pomiędzy rodzajem lub kształtem terenu. Niekiedy teren będzie musiał obejmować ruiny, a czasem nie będzie mieścił się na mapie. W tym przypadku kształt zostaje zredukowany do jednego kwadratu.

Podczas rozgrywki gracze mogą wpaść w zasadzkę, czyli wylosować specjalną kartę, która nakazuje sąsiadowi wyrysowanie obszaru z wizerunkiem potwora. Aby uniknąć ujemnych punktów gracz musi ten obszar jak najszybciej obudować innymi rodzajami terenu. W każdej porze roku trzeba wtasować do kart odkryć jedną kartę zasadzki, przy czym niewykorzystane karty pozostają w talii i przechodzą do kolejnej pory roku.

Kiedy dana pora roku dobiegnie końca, następuje zliczenie punktów z obecnie punktowanych edyktów i przygotowanie do kolejnej pory roku. Gra kończy się po zimie, a grę wygrywa osoba z największą liczbą Gwiazdek Reputacji.

Grajmy dalej

Autor gry, Jordy Adan, zadbał o ty, by gra była regrywalna dzięki szesnastu kartom punktacji oraz dwustronnym arkuszom mapy. Jeśli jednak gracze wykorzystają już wszystkie arkusze, to wydawca od niedawna w swojej ofercie ma kilka nowych pozycji, m.in. Kartografowie: Herosi i trzy pakiety map. Na stronie Ogry Games można również pobrać do druku mapy z Kartografów, na wypadek, gdyby bloczek z arkuszami został w całości wykorzystany.

Moje wrażenia? Obecnie to najciekawsza wykreślanka, w którą zagrałem. Zarówno gra w większym gronie, jak i tryb solo są na tyle ciekawe, że chce się sięgać po kolejne arkusze map. Gra w mniejszym gronie pozwala również na „dopieszczenie” mapy poprzez użycie np. długopisów żelowych z brokatem i wrysowywanie symboli terenów, zamiast samych granic, ale i sam ołówek daje radę..

Radosław Kałuża | HKG Gildia

Zobacz także: