Na rowerze albo pieszo, byle znaleźć wyznaczone punkty kontrolne i jak najszybciej dotrzeć do celu. Ponad 80 osób rywalizowało 13 lipca w Rowerowym i Pieszym Rajdzie na Orientację.

Uczestnicy imprezy musieli pokonać jedną z czterech wyznaczonych tras. Rowerzyści mieli do wyboru dystans 25 lub 50 km, a piechurzy mogli wybrać 15- lub 25-kilometrową trasę. Organizatorzy przygotowali 18 punktów kontrolnych. Znajdowały się one m.in. na Borach, Podłężu, w Byczynie i Jeleniu, a także w sąsiednich Mysłowicach. Były to zarówno charakterystyczne obiekty w danej okolicy, jak i miejsca bardzo dobrze ukryte.

Trasa była bardzo malownicza. Trochę pod górkę, trochę z górki. Był piach, był beton, więc bardzo różnorodnie – mówi Marta Ugorska z Wrocławia.

Ze swoim mężem i dziećmi jechali na rowerach. Wybrali 25-kilometrową trasę.

Panowała super atmosfera, a uczestnicy rajdu pomagali sobie – dodaje.

25 km przebiegł Konrad Ślusarczyk z Jaworzna.

Nie było łatwo, zwłaszcza że to był mój pierwszy bieg na takim dystansie. Po 15-20km stawy dawały o sobie znać. Ale dotarłem do mety – zaznacza.

Niektórzy wzięli na rajd swoich pupili. Z psem wędrował np. jaworznianin Maciej Żurowski.

Zwiedziliśmy kawałek miasta, którego wcześniej nie widzieliśmy – zaznacza.

Pierwsze miejsce na dystansie 15 km pieszo w kat. mężczyzn zdobył Artur Kowalik. W kat. kobiet najlepsza była Karolina Wąsowska, a w kat. juniorów Mikołaj Żurowski. Na dystansie 25 km pieszo w kat. mężczyzn pierwsze miejsce zdobył Marcin Zdąbłarz, w kat. kobiet zwyciężyła Agnieszka Makowska. Na dystansie 25 km rowerem wśród mężczyzn prym wiódł Wojciech Walawender. Najlepszą kobietą okazała się Marta Ugorska, a wśród juniorów brylował Aleksander Kros. Na dystansie 50 km rowerem zwyciężyli: w kat. mężczyzn Konrad Leyko, w kat. kobiet Małgorzata Siwko, a w kat. juniorów Szymon Mączka.

Organizatorem imprezy było Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska