Przed Muzeum Miasta Jaworzna stanęła plenerowa ekspozycja przygotowana z okazji setnej rocznicy powstań śląskich. Powstała ona w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycja w Jaworznie została oficjalnie otwarta w czwartek, 20 maja.

W uroczystości uczestniczyli między innymi Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna, dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN, Aleksandra Korol-Chudy, autorka wystawy, Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna. Wystawa opowiada historię trzech powstań śląskich oraz plebiscytu z marca 1921 roku i doprowadza tę opowieść do szczęśliwego zakończenia, jakim było przyłączenie sporej części Górnego Śląska do Polski. Pokazujemy tę wystawę w Jaworznie i kilkunastu innych miastach Polski, dając w ten sposób wyraz przekonaniu, że tak zwana „kwestia śląska” była i jest ważna nie tylko dla mieszkańców Górnego Śląska, ale i dla całej Polski – podkreśla dr Andrzej Sznajder.

Prace nad przygotowaniem wystawy zbiegły się z początkiem pandemii, toteż wcale niełatwo było pozyskać fotografie i materiały do jej zrealizowania. Mimo to udało się zgromadzić ciekawy i obszerny materiał. Swoje zbiory udostępniły m.in. Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie czy Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Ta wystawa ma mieć charakter edukacyjny, fotografie opatrzone są krótkimi, merytorycznymi informacjami, podanymi w przystępny sposób, bo zależy nam na tym, by dotrzeć z nimi do jak najszerszej grupy odbiorców – wyjaśnia Aleksandra Korol-Chudy.

Na ekspozycję składa się 15 ułożonych chronologicznie plansz. Na każdej są trzy lub cztery fotografie i krótka informacja o wydarzeniach sprzed ponad stu lat. Bardzo się cieszę, że Jaworzno znalazło się w grupie wyróżnionych miast, do których trafiła ta wystawa. Będziemy zachęcać szczególnie młodych jaworznian, by ją obejrzeli, bo powstania śląskie to ważny element naszej historii – podkreśla Monika Bryl.

Wystawę „Powstania śląskie 1919-1921” oglądać można będzie w Jaworznie do 15 czerwca. – Zachęcam wszystkich do tego, by wybrali się na jaworznicki Rynek obejrzeli wystawę przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej. To naprawdę świetnie przygotowana i ciekawa ekspozycja – zaznacza Przemysław Dudzik.

Grażyna Dębała

Uroczystości przed Muzeum Miasta Jaworzna | fot. Grażyna Dębała