Lato, słońce i piękna pogoda wróciły w zeszłym tygodniu do Jaworzna za sprawą uczestników XX Konkursu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej, który odbył się 14 i 15 października, w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. W zorganizowanej przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu jubileuszowej rywalizacji wzięło udział 66 solistów i zespołów. W czwartek na szczakowskiej scenie rządziły przedszkolaki, w piątek estrada należała do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także do osób dorosłych.

– Bardzo się cieszymy, że konkurs, który ma w tym roku swój jubileusz, od lat cieszy się tak dużą popularnością. Gratulujemy zwycięzcom. Podziękowania należą się też tym wszystkim osobom, które przygotowują uczestników do konkursu, czyli ich nauczycielom, rodzicom i opiekunom – podkreśla Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Występy uczestników oceniało kilkuosobowe jury. Zasiadły w nim, z ramienia MCKiS-u, Ewelina Karweta, Karolina Dąbrowa i Anita Mika, a także Renata Gacek i Karolina Górecka z Młodzieżowego Domu Kultury.

I miejsce w swojej kategorii zajął zespół “Urwani z choinki” z SP 15 | fot. Andrzej Pokuta

– Poziom tegorocznego konkursu był wysoki i wykonawcy dobrze przygotowali się do swoich występów. W niektórych kategoriach byłyśmy jednak jednogłośne – zaznacza Ewelina Karweta, przewodnicząca komisji konkursowej. – Cieszy to, że w konkursie bierze udział tak wielu wykonawców, w tym sporo chłopców. Co też ważne, dużą grupę stanowią przedszkolaki. Mali uczestnicy próbują swoich sił, a za rok na pewno wielu z nich znów wystąpi na szczakowskiej scenie – dodaje.

W kategorii przedszkolnej wygrała, wśród zespołów, grupa z Przedszkola Miejskiego nr 2. Wykonała piosenkę „Wczasy”. Najlepsza z grona solistów okazała się Emilia Ciupek z PM nr 18, która zaśpiewała utwór pt. „Lato wzywa nas”. W kategorii szkół podstawowych (klas I-III) wygrały drużyna „Wkręceni” z SP 7, która wykonała słynną „Krajkę”, i Julia Wójtowicz z SP 21 za piosenkę „Wędrowiec”.

– W te wakacje dużo podróżowałam, chodziłam po górach, zdobyłam Koronę Gór Polski – przyznaje Julka.

W kategorii klas IV-VIII, zdaniem jury, najlepiej zaśpiewała wśród zespołów ekipa pn. „Urwani z Choinki” z SP 15 (zespół zaśpiewał „Wędrówkę z przyjacielem”), a w spośród solistów pierwsze miejsce zajęła Maria Urbanik, też z SP 15 (zaśpiewała piosenkę pt. „Sen jak ognisko”).

W kat. szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych zespoły i indywidualni wykonawcy byli oceniani wspólnie. Wygrała grupa „Pod wezwaniem”, prowadzona przez Zygmunta Kobiałkę. Zespół zaśpiewał piosenkę „Pocztówka z Beskidu”.

Laureatem drugiego miejsca był natomiast zespół „Delta Szwadron Super Cool Komando Wilków Alfa” z VI Szczepu Harcerskiego „Chwaty”, prowadzeni przez Agatę i Radosława Kałużów. Artyści wykonali utwór pn. „Szary kurz”.

Zespół “Pod wezwaniem” zajął I miejsce w kategorii szkóły ponadpodstawowe i dorośli, natomiasy harcerze z VI Szczepu Harcerskiego Chwaty zprezentowali piosenkę “Szary Kurz”, której wykonanie dało im drugie miejsce | fot. Andrzej Pokuta

– Należymy do harcerstwa od ponad 10 lat. To ważna część naszego życia i chcemy, również przez śpiew, promować harcerskie idee – stwierdzają druhny Emilia Nowak i Elżbieta Brajer.
Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa, ponieważ odbył się on już po raz dwudziesty. Jak podkreśla Agata Stelmachów, kierownik zespołu obiektów kulturalnych MCKiS Jaworzno, pomysłodawcami tej muzycznej rywalizacji byli przed laty pracownicy klubu MCKiS Podłęże. Pierwsze edycje odbywały się właśnie w klubowych pomieszczeniach, ale z roku na rok wykonawców przybywało. Sala na Podłężu stała się więc za ciasna.

– Dlatego konkurs został przeniesiony na deski naszego domu kultury. Cieszymy się, że mimo pandemii udało się w tym roku zorganizować jubileuszową edycję stacjonarnie – zaznacza Agata Stelmachów. – Zmiana w tym roku jest jednak taka, że kategoria przedszkolna, w której było najwięcej wykonawców, została podzielona na dwie grupy, a wyniki zostały ogłoszone po wszystkich przesłuchaniach małych artystów. Nagrody zawieźliśmy do przedszkoli – dodaje.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Zespół “Wkręceni” z SP 7 zajął I miejsce w kategorii zespoły klas I-III | fot. Andrzej Pokuta