…i nie chodzi tu o krytykę ani sarkastyczne podsumowanie najnowszego tytułu gdańskiego wydawnictwa Rebel, a jedynie o czas, jaki większość z graczy może przeznaczyć na swoje hobby w ciągu tygodnia, a nawet w weekendy.

Czego więc szukają obecnie gracze? Gry z prostymi zasadami, krótką, ale emocjonującą rozgrywką i szybkim rozłożeniem oraz złożeniem wszystkich elementów – Architekci są właśnie taką grą. Sama instrukcja to jedynie 5 stron wypełnionych ilustracjami i pomagającymi w zrozumieniu zależności diagramami. Ostatnia strona natomiast to objaśnienie występujących w grze symboli. Dodatkowo wydawca opublikował film z szybkim instruktażem. Ale czy rzeczywiście krótka instrukcja świadczy o prostych zasadach? W tym przypadku tak.

Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy wybiera jedno z pudełek z danym cudem świata. Tu warto się zatrzymać, ponieważ rozwiązanie z uporządkowaniem poszczególnych cudów i przypisanych graczom kart po prostu zachwyca. Wszystko ładnie ułożone w siedmiu oddzielnych pojemnikach, a w każdym z nich podstawka do kart. Ósmy pojemnik przeznaczony jest na karty wspólne i występujące w grze żetony. Wróćmy zatem do rozgrywki. Po wybraniu pojemnika, należy wyjąć fragmenty cudu świata i ułożyć je zgodnie z grafiką na pojemniku rusztowaniem na wierzchu. W swojej turze gracz wybiera kartę z jednego z trzech stosów: swojego, osoby siedzącej po prawej stronie i wspólnego dla wszystkich graczy z zakrytymi kartami. Następnie gracz wykonuje przypisaną do karty akcję i na tym kończy się jego tura.

Wśród kart, które są dostosowane do osób z zaburzeniem rozpoznawania barw, znajdują się m.in. karty surowców i monet, które gracze wykorzystują do budowy cudów świata. W grze znajdują się również karty polityki, dające punkty na koniec rozgrywki oraz pozwalające przechwycić figurkę kota, dającą możliwość podejrzenia wierzchniej karty ze wspólnego stosu, karty nauki, które dają możliwość pobrania żetonu postępu, a także czerwone karty, zapewniające tarcze do działań wojennych. Na tych ostatnich znajdują się wizerunki jednego lub dwóch rogów, które odpowiadają za rozpoczęcie wojny pomiędzy wszystkimi graczami.

Działania wojenne polegają na porównaniu liczby posiadanych tarcz na kartach lub we fragmentach cudu świata z liczbą tarcz sąsiadów. W ten sposób można pozyskać jeden lub dwa żetony zwycięstwa. Po czym konflikty ustają, a karty z rogami są odrzucane. Warto wspomnieć, że podczas całej rozgrywki wszystkie użyte karty są odrzucane, a zasady narzucają konieczność wybudowania fragmentu cudu świata wtedy, kiedy jest to tylko możliwe, co zapobiega „chomikowaniu” kart przez graczy.

Gra kończy się, kiedy jeden z graczy wybuduje cały cud świata, natomiast wygrywa ten, który zebrał najwięcej punktów z kart, żetonów i fragmentów budowli. Po rozgrywce wystarczy tylko posegregować karty według grafik na rewersie i schować do pojemników danego cudu świata. Gra jest gotowa do ponownego rozłożenia – to jest coś, co doceni każdy gracz rozkładający i składający dany tytuł.

7 Cudów Świata Architekci jest tytułem, który warto polecić wszystkich z niewielką ilością czasu na grę, początkującym graczom, a także fanom uniwersum. 25 minut rozgrywki w gronie od 2 do 7 osób pozwoli na miłe spędzenie popołudnia, natomiast na kilku forach internetowych można znaleźć już relacje z rozgrywek, w których brały udział młodsze dzieci, niż sugerowane 8 lat. Po prostu gra, którą warto mieć na swojej półce.

Radosław Kałuża, HKG Gildia

Zobacz także: