Wolontariusze Szlachetnej Paczki odliczają dni do finału akcji. Prezenty trafią do najbardziej potrzebujących rodzin z Jaworzna już w weekend 8 i 9 grudnia. Czasu zostało niewiele, a pracy jeszcze mnóstwo.

Na razie nie mogę jeszcze podać dokładnej liczby rodzin, które w tym roku uzyskają pomoc w ramach Szlachetnej Paczki. Nasi wolontariusze wciąż jeszcze odwiedzają rodziny, by sprawdzić, gdzie takie wsparcie jest najbardziej potrzebne – wyjaśnia Angelika Godzik, jaworznicka wolontariuszka.

W naszym mieście w ramach tej akcji pracuje w tym roku 20 wolontariuszy. Zaangażowani są od wielu miesięcy. Najpierw odwiedzają polecone rodziny, żeby sprawdzić, jaka pomoc jest potrzebna w przypadku konkretnej rodziny. Sporządzają listy i szukają osób, które będą chciały te marzenia spełnić. Grudniowy weekend to wielki finał akcji.

Potrzeby rodzin właściwie są niezmienne.

To na ogół bardzo podstawowe rzeczy. Przede wszystkim chodzi o żywność i środki czystości. Czasem ktoś potrzebuje odzieży, butów czy sprzętu gospodarstwa domowego. Żadnych wyszukanych potrzeb nikt nie zgłosił. To naprawdę potrzebujące osoby, które są bardzo wdzięczne za każdą pomoc – podkreśla Angelika Godzik.

Potrzebujących jednak przybywa. W ubiegłym roku wolontariusze przygotowali 840 paczek, które trafiły do 49 jaworznickich rodzin. W 2016 roku rodzin objętych pomocą było 47. Wtedy wolontariusze przygotowali 776 paczek.

Rodziny, do których trafiamy, są naprawdę bardzo wdzięczne i starają się to okazać. Wręczają wolontariuszom kartki świąteczne, częstują domowym ciastem, a czasem nawet obiadem. Ich radość jest zaraźliwa i udowadnia, że ta nasza praca ma sens – mówi wolontariuszka.

Tekst: GD

Jak to działa?

Szlachetna Paczka to akcja skierowana do rodzin w trudnej sytuacji. Wolontariusze sprawdzają każdą rodzinę, by pomoc trafiała do osób, które naprawdę jej potrzebują. W ten sposób powstaje lista rzeczy, które konkretnej rodzinie są potrzebne. Darczyńcy mogą odnaleźć listę potrzebujących na stronie internetowej akcji http://szlachetna.paczka.pl i spełnić marzenia oczekujących wsparcia rodzin. Na stronie zamieszczone są również informacje o tym, jak skontaktować się z wolontariuszami.

Nie tylko Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka to nie jedyna akcja, która ma wspierać potrzebujące rodziny przed świętami Bożego Narodzenia. Chętni, by wesprzeć najuboższych mieszkańców naszego miasta, mogą przyłączyć się do akcji prowadzonej przez Jaworznicką Inicjatywę Narodową. W piątek i sobotę (7 i 8 grudnia) w Galerii Galena przedstawiciele JIN będą prowadzić zbiórkę żywności i artykułów chemii domowej. Wszystko co uda się zdobyć, trafi do najuboższych rodzin w Jaworznie jeszcze przed świętami.

Zobacz także: