167 zawodników wystartowało w 13. TAURON Triathlonie „Stalowy Sokół” na Sosinie. Zawody odbyły się w sobotę, 3 września. Imprezę zorganizowało Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Partnerem jaworznickiego Triathlonu była firma TAURON.

– Wróciliśmy ze „Stalowym Sokołem” po kilkuletniej przerwie. Ostatni triathlon odbył się bowiem w 2019 roku. Później była rewitalizacja Sosiny, a rok temu plany pokrzyżował nam koronawirus. Tym razem się udało – podkreśla Grzegorz Gębski, kierownik działu sportu MCKiS.

Zawody odbyły się w dwóch turach. Najpierw wystartowali mężczyźni od najmłodszych kategorii do kat. M30 i kobiety we wszystkich kategoriach wiekowych. W kolejnej części zmagali się mężczyźni z kategorii M40 i M50.

Zawodnicy mieli za zadanie przepłynąć po zalewie 400 metrów, pokonać na rowerze 10 km i przebiec 3 km. Start odbył się z linii brzegowej w okolicach plaży strzeżonej. Choć na uczestników zmagań czekała zimna woda, a chłodny wiatr nie sprzyjał pływaniu, wszyscy pokonali wodny odcinek triathlonu. Po dotarciu do strefy zmian (w czasie przejścia, biegnąc, ściągali z siebie pianki pływackie), przesiadali się na rowery, zaparkowane na dawnym polu namiotowym. A po powrocie z rowerowego wyścigu, wbiegali na trasie ostatniej części zawodów – biegu crossowego.

W kat. generalnej wygrał zawodnik klubu Sportwise, Dawid Mielke z Bażanowic, który pokonał całą trasę w 36 minut i 4 sekundy. Drugie miejsce zajął Przemysław Szymanowski z miejscowości Końskie, reprezentant klubu Szymanowski Triathlon Team Starachowice. Trzeci był Piotr Klupczyński z Wągrowca.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Konieczna z Gliwic. Przemierzyła triathlonowy szlak w 42 minuty i 52 sekundy. Na drugim miejscu podium stanęła Magdalena Giet z Dziergowic, a trzecie wywalczyła Paulina Bohater z Wrocławia, z klubu GVT. Nagrodzono też zwycięzców w kategoriach wiekowych kobiet, od K16 do K50, i mężczyzn, od M16 i M50.
Wśród jaworznian najlepszy był Dawid Waloski z Klubu Biegacza MCKiS Jaworzno, a w kategorii jaworznianek – Julia Bolek (nie reprezentowała żadnego klubu sportowego).
Nagrody i statuetki wręczyli zwycięzcom Dariusz Chrapek, wicedyrektor ds. sportu MCKiS, i Grzegorz Gębski.

W trakcie imprezy biegacze mogli skorzystać ze strefy relaksu i ćwiczeń TAURON Wytwarzanie. Uczestnicy mieli też zapewniony ciepły posiłek.