Ala, główna bohaterka powieści jaworznickiej pisarki Renaty L-Warszawskiej, wyspowiadała się w niedzielę przed publicznością Klubu Relax. Na scenie w Niedzieliskach 20 czerwca wystawiono spektakl na podstawie książki pt. „Spowiedź grzeCZnej”. Oprócz samej pisarki, wystąpili Marlena Budak, jako przyjaciółka Ali, i Dominik Socha, jako narrator. Opowiedzieli widzom historię kobiety, której los nie oszczędzał, a która postanawia uwolnić się z piekła, w którym żyje. Jej kolejne związki są bardzo toksyczne. To historia, która ma pokazać, że trzeba znaleźć w sobie siłę, by przerwać to, co nas niszczy.

Choć opowieść jest fikcyjna, to akcja zaczyna się w prawdziwej Karczmie u Bohuna, w której naprawdę pracowałam, i to była najlepsza praca, jaką miałam – podkreśla pisarka. Scenariusz spektaklu napisała sama. Również w nim wystąpiła. – Była to chwila spełnienia mojego marzenia, marzenia aktorskiego. Choć jeszcze dużo muszę się nauczyć, to marzenie się dzisiaj spełniło, dzięki ludziom, przyjaciołom z pasją, pomysłem i kunsztem aktorskim, czyli dzięki Marlenie i Dominikowi. Opieką mój spektakl otoczyła Urszula Adamczyk-Warszawska, która wspiera mnie w moich przedsięwzięciach – wymienia.

Na widowni zasiedli zarówno wierni czytelnicy pani Renaty, jak i osoby, które miały kontakt z jej twórczością po raz pierwszy. – Przeczytałam powieść, a teraz mogłam zobaczyć tę historię na scenie. Przeżywałam ją tak samo, jak wtedy, gdy poznawałam losy Ali w książce. Znów się popłakałam – przyznaje Teresa Marcinek.

„Spowiedzi grzeCZnej” nie czytała jeszcze Bożena Grela. Ale spektakl bardzo jej się podobał. – Na pewno wezmę się za czytanie powieści. Już kupiłam egzemplarz. Poprosiłam też autorkę o dedykację – podkreśla.

Czy spektakl wróci na scenę? Jak informuje Renata L-Warszawska, niewykluczone, że stanie się to po wakacjach.

Tymczasem przed publicznością ATElier Kultury kolejne sceniczne wydarzenia. W najbliższą sobotę, 26 czerwca, o godz. 19 na swój koncert zapraszają „eM Band” Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna, Wioleta Malchar i Kamil „Franek” Franczak. Miłośnicy dobrej muzyki będą bawić się w Klubie Relax przy „O’Polskich Hitach”. Impreza jest biletowana. Bilet normalny kosztuje 30 zł, a ulgowy 20. Można je kupić w siedzibie klubu przy ul. Szczakowskiej 35 b i na kupbilecik.pl.

Również w sobotę, tym razem w Centrum Kultury Archetti w Jeleniu, odbędzie się o godz. 17.00 spektakl dla najmłodszych. „Króla Maciusia” wystawią artyści z teatralnej grupy O!Teatr. Bilety normalne kosztują 25 zł, a ulgowe 15. Ich sprzedaż odbywa się w siedzibie ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza 2 w Centrum i w CK Archetti przy ulicy Wiosny Ludów 1 w Jeleniu.

Anna Zielonka-Hałczyńska

W spektaklu wystąpiły Renata L-Warszawska, Marlena Budak i Dominik Socha (jako narrator) | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska