Znamy już laureatów piątej edycji konkursu fotograficznego organizowanego pod hasłem „Byczyna – gdzie to jest?”. Tym razem udział w konkursie wzięło 24 autorów zdjęć. W swoich kadrach utrwalali najczęściej byczyńskie pejzaże, mieszkańców dzielnicy czy elementy świata przyrody. Nie zabrakło też scenek z codziennego życia. W sumie na konkurs nadesłano 111 zdjęć.

Fotografie oceniane były w trzech kategoriach. Główne nagrody w kategorii krajobraz przyrodniczy odebrali Włodzimierz Bubak, Magdalena Daca i Jan Knapik. W kategorii życie codzienne nagrody otrzymali Paweł Lebuda, Katarzyna Habowska i Beata Lach. W kategorii regionalnia jurorzy najwyżej ocenili zdjęcia, które wykonali Marcin Konopka, Andrzej Wilkosz oraz Jacek Maliszczak.

W konkursie biorę udział już po raz czwarty i trzy razy udało mi się zdobyć nagrodę – cieszy się Magdalena Daca. Autorka zwycięskiego kadru, na którym widać sarnę w mroźny, zimowy poranek, wyjaśnia, że inspiracji do swoich fotografii szuka w codziennym życiu. – Czasem zdarza się, że świetne zdjęcie uda się zrobić zupełnie niepodziewanie, na przykład podczas spaceru. Zdjęcie nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu zrobiłam z okna – wspomina Magdalena Daca.

Uczestnicy konkursu przyznają, że w Byczynie nie brakuje pięknych miejsc, które zasługują na to, by je utrwalać. – Mamy tu lasy, piękne krajobrazy, stare zabudowania. To wszystko ma swój urok – podkreśla Marcin Radko, który zdobył wyróżnienie w kategorii życie codzienne.

Organizatorzy fotograficznego konkursu zachęcają, by już myśleć o kolejnej edycji. – Cieszę się, że w ciągu pięciu lat aż tyle osób chciało włączyć się w szukanie pięknych miejsc w Byczynie i utrwalanie ich na zdjęciach. Można już szukać kolejnych – zachęca Anna Gontarz z byczyńskiego koła Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Najlepsze zdjęcia, jakie nadesłano w ramach piątej edycji konkursu „Byczyna – gdzie to jest?”, do końca tygodnia oglądać można na rynku w Byczynie. Później wystawa przeniesiona zostanie do byczyńskiej filii MBP. – Zdjęcia są piękne, ich autorzy z pewnością wiedzą, gdzie w Byczynie można zdobyć najlepsze kadry – ocenia Łukasz Kolarczyk, pełnomocnik prezydenta ds. przedsiębiorczości i współpracy społecznej.

Sobotnie spotkanie (19 czerwca) na Rynku w Byczynie, podczas którego wręczono nagrody uczestnikom konkursu fotograficznego, było też okazją do złożenia życzeń działaczom TPMJ z Byczyny z okazji ósmej rocznicy ich działalności. – Pandemia nieco nas zatrzymała, uśpiła wiele ciekawych inicjatyw, ale Byczyna z tego pandemicznego letargu obudziła się najszybciej. Udało się to między innymi właśnie za sprawą tak zaangażowanych osób – podkreśla Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta.

Grażyna Dębała

Do końca tygodnia wystawę oglądać można na rynku w Byczynie. Później przeniesiona będzie do byczyńskiej filii MBP | fot. Grażyna Dębała