W Szkole Podstawowej nr 2 Zespołu Szkół Ogólnokształcących na Podłężu odbyły się warsztaty rękodzieła w ramach Festiwalu Sztuki. Dzieci, młodzież i dorośli uczyli się malować i haftować, a ich nauczycielkami były artystki ze Stowarzyszenia Twórców Kultury.

W ramach warsztatów jaworznianie poznawali rzemiosło artystyczne dawnego Jaworzna. Jedni haftowali kwiatki według tradycyjnych wzorów z jaworznickich gorsetów, inni malowali obrazy z pejzażami naszego miasta i te, nawiązujące do Wojciecha Korfantego, patrona 2023 roku.  – Jednym z zadań naszego stowarzyszenia jest propagowanie rodzimej, jaworznickiej kultury. Chcemy też zachęcać młodych ludzi, ich rodziców, dziadków, rodzeństwo do aktywności artystycznej, zaszczepiać w nich pasję do malarstwa, haftu, rzeźby, by rozwijali swoje talenty i kultywowali tradycje, zarówno rodzinne, jak i te związane z miejscem, w którym mieszkają. Podczas warsztatów skupiliśmy się na hafcie i malarstwie dawnego Jaworzna, które były obecne w życiu naszych rodziców, babć i innych naszych przodków. Pamiątki po nich możemy obecnie oglądać w Muzeum Miasta Jaworzna – podkreśla Marta Figura, koordynatorka wydarzenia, artystka hafciarka, członkini STK, a jednocześnie dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Niektórzy uczniowie byli już dobrze przygotowani do warsztatów. W SP2 od ubiegłego roku szkolnego odbywają się bowiem zajęcia w ramach koła rękodzieła, a dzieci ze wszystkich klas, od I do VI, brały udział w zajęciach hafciarskich, uczyły się posługiwania igłą i nitką, poznawały techniki haftu, najmłodsi tworzyli przeplatanki.

Przez ostatnie dni trwał też w szkole na Podłężu tydzień rękodzieła. Było ono tematem na lekcjach techniki, na zajęciach pozalekcyjnych i świetlicowych. Uczniowie doskonalili na nich swoje rękodzielnicze umiejętności, by na czwartkowych warsztatach móc jak najwięcej skorzystać z rad artystek z STK.

Uczestnicy warsztatów hafciarskich mieli za zadanie wyhaftować kwiatek na wzór tych, które znajdują się na jaworznickich gorsetach ludowych. – Haftowałam po raz pierwszy i bardzo mi się to spodobało. To fajne zajęcie, które daje dużo przyjemności, odstresowuje – przyznaje Anna Wencel, która na warsztaty przyszła ze swoją córką, Milenką. – Zorganizowanie Festiwalu Sztuki było bardzo dobrym pomysłem. Co też ważne, dowiedziałam się czegoś, o czym dotychczas nie miałam pojęcia, a mianowicie, że Jaworzno miało swoje oryginalne wzory na ludowych gorsetach – podkreśla.

Podczas zajęć malarskich jaworznianie tworzyli jesienne i jaworznickie pejzaże, kwiaty i malowidła, nawiązujące do postaci Wojciecha Korfantego. Niektórzy ozdabiali ubrania farbami do tkanin, inni malowali specjalnymi farbami, które po utwardzeniu w mikrofalówce dają efekt 3D.

W warsztatach malarskich wzięli udział m.in. Kamil Kuczawski i jego córka Natalka, która chodzi do III klasy. – Namalowaliśmy jesienne pejzaże. Warsztaty bardzo nam się podobają – zaznaczają. Tata i córka mają artystyczne dusze. Pan Kamil lubi szkicować, Natalii podoba się każda technika. – W przyszłości chciałabym chodzić na zajęcia malarskie – podkreśla.

Na oddzielnych spotkaniach STK zorganizowało też warsztaty rzeźbiarskie dla uczniów SP2. Młodzież tworzyła na nich m.in. gipsowe odlewy liści jawora.

Festiwal Sztuki, zorganizowany przez jaworznickie Stowarzyszenie Twórców Kultury, został dofinansowany z budżetu samorządu województwa śląskiego.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Na warsztatach malarskich malowano pejzaże, kwiaty i malowidła, nawiązujące do postaci Wojciecha Korfantego | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: