W sobotę 16 września już po raz jedenasty zorganizowane zostały przez MCKiS Jaworzno tradycyjne jaworznickie Regaty Kajakowe. Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, a impreza odbywała się na terenie Zalewu „Sosina”. Biuro zawodów mieściło się przy punkcie udostępniania sprzętu pływającego MCKiS, gdzie od godziny 9.00 zgłoszeni wcześniej drogą elektroniczną uczestnicy zostali zweryfikowani i otrzymali numery startowe, a także korzystali z ciepłej kawy bądź herbaty. Można też było zgłosić się do zawodów także na miejscu imprezy lub delikatnie skorygować składy zgłoszonych drużyn, z czego skorzystało kilka ekip. Każdy zawodnik po weryfikacji mógł od razu wybrać kajak, w którym po starcie miał wyruszyć na trasę. A kajaki zabezpieczone i przywiezione były dzięki Fundacji TOŁHAY-GDK, która zawsze włącza się we współorganizację naszych regat.

O godzinie 10.45 odbyła się odprawa techniczna i omówienie trasy przez sędziego głównego, a już punktualnie o godzinie 11.00 po gwizdku zawodnicy wystartowali do wyścigu głównego. Cała trasa pilotowana i zabezpieczana była przez ratowników WOPR, policję oraz straż pożarną, na miejscu zabezpieczona była także karetka pogotowia ratunkowego. Uczestnicy do pokonania mieli dwie pętle wokół zbiornika Sosina — około 6 kilometrów cały dystans. Klasyfikacja osad prowadzona była jak zawsze w 5 kategoriach: K1 kobiet, K1 mężczyzn, K2 kobiet, K2 mężczyzn oraz K2 mikst, a Organizator zapewnił nieodpłatnie zawodnikom 25 kajaków dwuosobowych oraz 15 kajaków jednoosobowych (w sumie limit startujących wynosił 65 osób). Ostatecznie wystartowało 37 osad (15 „jedynek: i 22 „dwójki) – razem 59 uczestników w regatach głównych. Dodatkową atrakcją była także organizacja rekreacyjnych typowo zawodów w kategorii „Rodzina”, gdzie wystartować mógł rodzic wraz z dzieckiem do lat 15. Z tej formy zabawy skorzystało wyjątkowo w tym roku aż osiem osad, które walczyły na dystansie około 200 metrów.

Po przybyciu do mety każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal uczestnictwa i mógł skorzystać z ciepłego posiłku regeneracyjnego, zdobywcy zaś trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali statuetki oraz nagrody rzeczowe w postaci bonów podarunkowych ufundowane przez MCKiS Jaworzno. Dodatkowymi nagrodami wyróżniono także najlepsze trzy osady w kategorii Regat Rodzinnych. I tak w kategorii K1 kobiet sklasyfikowana została 1 zawodniczka, a w kategorii K1 mężczyzn 14 startujących. Do kategorii K2 kobiet zgłosiły się 4 osady, z kolei w kategorii K2 mężczyzn wystartowało 10 osad. 8 załóg wystartowało w kategorii mikstów (kobieta + mężczyzna).

Wyniki:
K1 – kobiety:
1. Ewelina Fułek (Tychy)

K1 – mężczyźni:
1. Roman Macias (Jaworzno)
2. Zenon Stopnicki (Chrzanów)
3. Konrad Gigoń (Jaworzno)

K2 – kobiety:
1. Jolanta Orłowska / Jadwiga Skwarczyńska (Zabrze / Zabrze)
2. Izabela Grudzień / Alicja Nachman (Jaworzno / Jaworzno)
3. Karolina Wąsowska / Milena Wąsowska (Sosnowiec / Sosnowiec)

K2 – mężczyźni:
1. Krystian Sobala / Dariusz Tuzimek (Ruda Śląska / Katowice)
2. Bartosz Gacek / Radosław Gacek (Sosnowiec / Sosnowiec)
3. Krzysztof Szuster / Piotr Szuster (Jaworzno / Jaworzno)

K2 – miksty:
1. Jolanta Niedzielczyk / Władysław Jędrzejczyk (Chrzanów / Piła Kościelecka)
2. Małgorzata Tylikowska / Piotr Tylikowski (Czeladź / Czeladź)
3. Sylwia Pogoda / Paweł Mikłas (Jaworzno / Jaworzno)

Regaty Rodzinne:
1. Michalina Pieczara / Krzysztof Pieczara (Jaworzno / Jaworzno)
2. Józef Pawlus / Przemysław Pawlus (Jaworzno / Jaworzno)
3. Hanna Gacek / Bartosz Gacek (Sosnowiec / Sosnowiec)

Ceremonii dekoracji zwycięzców przewodniczyli: Tadeusz Kaczmarek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie oraz Dariusz Chrapek — Zastępca Dyrektora MCKiS ds. Sportu.

Pełne wyniki zawodów:
– K1 Kobiet – TUTAJ
– K1 Mężczyzn – TUTAJ
– K2 Kobiet – TUTAJ
– K2 Mężczyzn – TUTAJ
– K2 Mikst – TUTAJ