Białorusin Roman Adamowich wygrał 26. edycję Międzynarodowego Biegu Ulicznego na 15 km w Jaworznie. Zawody dla zaprawionych biegaczy odbyły się w naszym mieście w sobotę, 24 września. Wzięły w nich udział 374 osoby, w tym Polacy, Ukraińcy, Białorusini, a nawet Włosi. Zawodnicy mieli do wyboru dwa dystanse – tradycyjny, na 15 km, i rekreacyjny, na 10 km. Start był zlokalizowany na Stadionie Miejskim Victoria. Była tam także meta zawodów. Imprezę zorganizowało Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, a partnerem biegu był Tauron.

– Biegacze ścigali się w „piętnastce” do Szczakowej i z powrotem. Osoby, które wybrały 10-kilometrową trasę, dobiegały z kolei do Geosfery i tam zawracały – informuje Grzegorz Gębski, kierownik działu sportu MCKiS Jaworzno. – Jak co roku, w naszych zawodach wzięli udział również obcokrajowcy. Nie brakowało biegaczy z europejskich krajów. Nie przyjechali za to, startujący w Jaworznie jeszcze przed pandemią, Kenijczycy – przyznaje.

Rywalizacja i tak była zacięta. Na dystansie 15 km najlepszy okazał się obywatel Białorusi, Roman Adamowich, który aktualnie mieszka w Lesznie. Drugie miejsce zajął Ukrainiec, Bogdan Semenovych. Trzeci był na mecie Polak, Mateusz Mrówka, z Radlina. Wśród kobiet podium zagarnęły Ukrainki. Najszybsza na tym dystansie była obrończyni zeszłorocznego tytułu, Valentyna Veretska. Na drugim miejscu stanęła Natalija Semenovych, a na trzecim Maryna Nemczenko.

Na dystansie 10 km wygrał Łukasz Szafron z Chorzowa. Jako drugi metę przekroczył Artur Rosiński z Rudy Śląskiej. Trzecie miejsce zajął Jacek Seweryn z Mysłowic.
Najlepszą kobietą na 10 km okazała się Marcelina Kocój z Trzebini. Druga była jaworznianka Aleksandra Niżyńska. Na trzeciej pozycji uplasowała się Beata Koźmienko, również mieszkanka Jaworzna.

Każdy zawodnik, który przekroczył linię mety, otrzymywał pamiątkowy medal, który jest jedną z trzech części trofeum Triady Trójkąta Trzech Cesarzy. Jaworznicki bieg jest bowiem pierwszymi z trzech zawodów biegowych, organizowanych w miastach, które leżały kiedyś na styku trzech zaborów.

– Kolejne biegi odbędą się więc w  Sosnowcu i Mysłowicach. Sosnowiecki, 5. Memoriał Janusza Nabrdalika na 21 km lub 7 km odbędzie się 8 października. Z kolei mysłowicki 30. Memoriał Jerzego Chromika na 15 km lub 5 km został zaplanowany na 22 października – informuje Grzegorz Gębski. – Z trzech, połączonych ze sobą medali, powstanie Trofeum Triady Trójkąta Trzech Cesarzy 2022. Zawodnicy, którzy wezmą udział w trzech biegach, otrzymają także specjalny ekspozytor – dodaje.

W tym roku tytułu mistrza Triady będzie bronił Włoch, Roberto Dimiccoli.

AZ-H

Trasa biegu prowadziła ze stadionu przy ul. Krakowskiej do Szczakowej | fot. Andrzej Pokuta