W Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS odbył się wernisaż wystawy pt. „Leśniczówka”. Obrazy prezentują na niej artystki z nieformalnej grupy twórczej EFFKI: Iwona Skupińska, Irena Podolak, Nadia Siemek, Sylwia Wenska i Agnieszka Sroka.

W ramach spotkania wystąpili także, z jazzowym repertuarem, Julia Biłek (wokal) i Piotr Chechliński (akompaniament).

– Naszym zadaniem jest, aby odnowić trend, by galeria kojarzyła się nie ze sklepem, nie z sieciówkami, tylko z malarstwem czy rękodziełem – podkreśla Iwona Skupińska z Grupy EFFKI. – Temat wystawy to „Leśniczówka”. Wybrałyśmy go, bo jesteśmy spragnione natury – stwierdza.

Kim są autorki prezentowanych obrazów? Iwona Skupińska jest kierownikiem ds. edukacji kulturalnej i pracy twórczej w Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu. Ma na koncie wiele wystaw, m.in. w Muzeum w Worms w Niemczech czy w Bardejovie na Słowacji.

Sylwia Wenska, pracuje w Tarnowie, gdzie zajmuje się projektowaniem wnętrz, projektowaniem i wykonywaniem kostiumów scenicznych i elementów scenografii. Maluje i rysuje alegoryczne portrety, wizerunki zwierząt. Ma na koncie takie cykle malarskie, jak m.in. „Dziewczyna o niebieskich włosach” czy „Zwierzęta idą do nieba”.

Kolejną członkinią EFFKI jest Irena Podolak. Prowadzi własną pracownię artystyczną na Kazimierzu w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, sztukami wizualnymi. Tworzy też ikony. W malarstwie artystki główną rolę gra człowiek, jego istota i duchowość. Twórczyni uczestniczyła w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą.

Nadia Siemek maluje w nowoczesnym stylu romantycznym. Pierwszą wystawę miała w Muzeum w Chrzanowie. Organizuje i prowadzi warsztaty związane ze sztuką. Udziela lekcji rysunku, malarstwa. Wśród jej artystycznych zainteresowań są portrety, pejzaże, sztuka sakralna, sztuka naiwna, kwiaty itp.

Agnieszka Sroka, rodowita sosnowiczanka, maluje okazjonalnie, pod wpływem emocji. Najbardziej upodobała sobie malarstwo olejne. Należy do różnych grup twórczych. Zdobyła grand prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pędzlem, nitką i dłutem malowane – Pokaż co, potrafisz”, organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie. Uznanie zyskała jej praca pt. „Uniesienie”.

„Leśniczówka” to kolejna wystawa zorganizowana w Galerii Podcienie w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS. Prezentowane były w niej już m.in. obrazy i fotografie różnych twórców, w tym Doroty Pamuły, Magdaleny Hałas i Konrada Karola Pollescha czy prace laureatów Regionalnego Konkursu Plastycznego „Magia Kolorów”. W hali mają też miejsce spotkania autorskie z pisarzami. – Cieszymy się, że Galeria Podcienie spotyka się z coraz większym zainteresowaniem artystów i samych mieszkańców Jaworzna – podkreśla Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. – Dzięki wystawom, spotkaniom autorskim i innym artystycznym wydarzeniom, pragniemy odczarować trochę to miejsce, sprawić, by Hala Widowiskowo-Sportowa nie kojarzyła się tylko z zawodami sportowymi czy widowiskami na dużą skalę. Staje się też ona centrum kulturalnym, w którym swoje miejsce mogą znaleźć artyści z różnych dziedzin. Zapraszamy na kolejne wydarzenia, które planujemy w Podcieniach. Będziemy informować o nich m.in. na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych – zaznacza.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Artystki z grupy EFFKI podczas wernisażu w Galerii Podcienie
| fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: