Jaworzniccy modelarze z Modelarni Lotniczej SieLata zdobyli medale na kolejnym Festiwalu Modelarskim Mosonshow na Węgrzech. Paweł Ogarek z jaworznickiej modelarni SieLata wzbogacił się w złoto, a jego syn, Franciszek, otrzymał brązowy medal w swojej kategorii wiekowej.

Węgierski, międzynarodowy festiwal modelarski przyciąga modelarzy z całego świata. W tym roku w rywalizacji wzięli udział twórcy modeli z niemal 50 krajów, w tym m.in. z Australii, Brazylii, Chin, Kuby, Polski, Czech, Finlandii, Korei Południowej, Holandii, Rosji, Singapuru, RPA, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

– 26. Mosonshow za nami. Dzięki wielkiej uprzejmości Łukasza Bąka, modele Franciszka i moje dotarły na konkurs. Patrząc na zdjęcia i relacje z konkursowego weekendu poziom był bardzo wysoki, dlatego ogromnie cieszy, że nasze modele zostały docenione przez jury – podkreśla Paweł Ogarek. – Jeszcze bardziej, jako tata, cieszę się z brązowego medalu Franciszka w kategorii S-2 za Mustanga. Moje złoto w kartonowych też przyjemne – dodaje.

Franciszek wysłał na konkurs model odwzorowujący samolot North American P-51 Mustang III z 315 Dywizjonu Myśliwskiego, którym latał kap. Eugeniusz „Dziubek” Horbaczewski. Lotnik zginął w 1944 roku, broniąc angielskiego nieba. W tym roku minie 80 lat od jego śmierci.

– Franciszek stworzył model plastikowy w skali 1:48 firmy Tamiya. Model startował w kategorii S-2 junior młodszy 13-15 lat. W tej kategorii startowało 16 modeli. Synowi przyznano brązowy medal – mówi dumny tata.

Pan Paweł zaprezentował z kolei Messerschmitta Bf-109 F2D, latającego w barwach Luftwaffe, którym sterował Werner „Vatii” Mölders, dowódca JG-51. Model pana Pawła przedstawia samolot wraz z jego pilotem na lotnisku Dunkierka-Madryk na przełomie kwietnia i maja 1941 roku. Mölders zginął w listopadzie tego samego roku w katastrofie lotniczej. Historycy podejrzewają, że był to zamach. Dowódca JG-51 krytykował bowiem reżim hitlerowski.

Na węgierskim festiwalu, w kategorii, w której startował pan Paweł, o prym walczyło 36 modeli.

– Przygotowałem model kartonowy w skali 1:33 wydawnictwa Haliński. Figurka Wernera Möldersa to produkt kanadyjskiej firmy Ultracast w tej samej skali. Model startował w kategorii O-86 modele kartonowe. Do tej kategorii zgłoszono 36 prac. Przyznano mi złoty medal. Model przedstawia samolot OBRTLT – wyjaśnia modelarz.

To nie koniec wieści z modelarskiego świata. Jaworzniccy modelarze zapraszają bowiem wszystkich jaworznian do udziału w kolejnym już, piętnastym, Festiwalu Modelarskim w Jaworznie. Modelarnia SieLata podała już bowiem datę tego konkursu, który cieszy się powodzeniem wśród pasjonatów z całej Polski, a nawet z zagranicy.

– Festiwal odbędzie się 7 i 8 września w Hali Widowiskowo-Sportowej. W jego trakcie odbędzie się konkurs modeli kartonowych i plastikowych o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna. W ramach imprezy odbędą się wystawa pokonkursowa, prezentacje klubów i stowarzyszeń modelarskich. Będą miały też miejsce warsztaty modelarskie dla najmłodszych, jak również dla doświadczonych modelarzy. Podczas trwającej giełdy modelarskiej będzie można kupić modele i akcesoria modelarskie. Uczestnicy mogą też liczyć na wiele niespodzianek – zaznacza Paweł Ogarek.

Szczegóły na stronie internetowej modelarni SieLata i na jej Fb: Festiwal Modelarski Jaworzno.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Paweł Ogarek zdobył złoty medal | fot. Materiał prywatny

Zobacz także: