Już w najbliższą niedzielę, 4 lipca, w parku Podłęże odbędzie się kolejna z cyklu imprez organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu pod hasłem „Z Rodziną w Plenerze”. Organizatorzy zapraszają i zapewniają, że atrakcji nie zabraknie. Będą gry wielkoformatowe, strzelanie z łuków, rozgrywki badmintona, rzuty woreczkiem do celu, klocki konstrukcyjne i kącik malucha.

Na cykl spotkań „Z Rodziną w Plenerze” zapraszamy przez całe wakacje. To będą różne atrakcje dla dzieci, młodzieży, dorosłych i dla całych rodzin. Spotykać się będziemy w najpiękniejszych zakątkach Jaworzna. Odwiedzimy między innymi Sosinę, GEOsferę i Rynek. A w najbliższą niedzielę widzimy się w parku Podłęże – zaprasza Monika Komańska, pełnomocnik ds. organizacyjnych w Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Cykl rodzinnych spotkań to tylko jedna z letnich atrakcji. W poniedziałek, 5 lipca, startuje Akcja Lato przygotowana przez instruktorów MCKiS. Wśród propozycji są zajęcia artystyczne, sportowe i mnóstwo wycieczek. Uczestnicy wakacyjnej akcji pojadą do Ogrodzieńca, gdzie odwiedzą Park Doświadczeń Fizycznych oraz Dom Legend i Strachów. Planowane są też wizyty w kinie, GEOsferze, mysłowickiej sali zabaw i zwiedzanie Zagrody Żubrów w Pszczynie. A to tylko nieliczne spośród propozycji przygotowanych na pierwszy tydzień letniej akcji!

Zajęcia w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego prowadzone będą od poniedziałku do piątku w godzinach dopołudniowych. Przygotowane propozycje to między innymi warsztaty artystyczne i teatralne. Zaplanowaliśmy także wyjazdy autokarowe. Naszych uczestników będzie można także spotkać w Krakowie i Ogrodzieńcu. Odwiedzimy Bajkę Pana Kleksa w Katowicach i Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Nie zabraknie w naszej ofercie wizyt w kinie i premierowych seansów filmowych. Chcemy przybliżyć dzieciom także teatr, który uznawany jest przez niektórych rodziców za bardziej wymagający i trudniejszy w odbiorze, stąd wyjazdy do teatru Ateneum i Teatru Czarnego Tła w Chorzowie – wylicza Agata Stelmachów, kierownik zespołu obiektów kulturalnych w Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Pierwsze zajęcia niemal wszędzie będą organizacyjne. Kolejne dni wypełnione będą warsztatami, spotkaniami, rozgrywkami i wyjazdami. – Zajęcia będziemy organizować w niewielkich grupach. Jeśli tylko pogoda pozwoli, to czas będziemy spędzać na świeżym powietrzu. Stawiamy też na wycieczki – opowiada Ewelina Ogiołda, kierownik zespołu obiektów kulturalnych w Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Wakacyjną akcję przygotowali też bibliotekarze. Hasłem przewodnim bibliotecznych inicjatyw będą „Wakacyjne podróże z Małym Księciem”. – Niesamowite przygody tytułowego bohatera skłaniają do myślenia o tym, co jest w życiu najważniejsze, odkrywają przed czytelnikiem uniwersalne prawdy i wartości. Treść lektury, w postaci nagranego audiobooka, przybliżą jaworzniccy bibliotekarze. Nawiązując do utworu, zachęcimy dzieci i młodzież do udziału w przygotowanych quizach, zabawach interaktywnych, warsztatach artystycznych oraz grach planszowych – zapowiada Aleksandra Bzowska z MBP w Jaworznie.

Wakacyjna akcja trwa już w ATElier Kultury. Dzieci uczestniczą tu w zajęciach plastycznych, rytmicznych czy warsztatach teatralnych. Chętni będą poznawać tajniki łowienia ryb. Szkółka wędkarska będzie prowadzić zajęcia nad Grajdołkiem.

Grażyna Dębała

Rodzinne pikniki w parku Podłęże cieszą się sympatią najmłodszych jaworznian | fot. Archiwum MCKiS Jaworzno