Ponad 220 młodych wykonawców wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu Mini Playback Show w piątek, 9 marca,w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej.

Była to już 17 odsłona tej imprezy organizowanej przez klub Podłęże Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. W ostatnich latach wydarzenie zyskało taką popularność w mieście, że musiało zostać przeniesione z dawnej siedziby klubu Podłęże na dużo większą scenę szczakowskiego domu kultury.

Jak zwykle było bardzo wesoło, dużo emocji. To impreza, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Występy były wyjątkowo kolorowe, niektóre na niezwykle wysokim poziomie – zapewnia Bernadetta Zapała z klubu Podłęże, organizatorka wydarzenia.

Jurorzy, którzy w tym roku czuwali nad jakością występów (Elżbieta Helbin, nauczyciel, pedagog specjalny z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 12 w Jaworznie, Monika Komańska, pełnomocnik ds. Organizacyjnych w MCKiS oraz Ewelina Ogiołda, kierownik obiektów kulturalnych w MCKiS) również zauważyli, że poziom w kolejnych edycjach się podnosi, a nauczyciele zwracają coraz większą uwagę na profesjonalne przygotowanie swoich uczniów.

Nauczyciele wzięli sobie do serca to, że występy muszą być jak najbardziej zbliżone do oryginału. W tym roku jest świetnie. Zarówno jeśli chodzi o poziom przygotowania zespołów, jak i stroje czy choreografię. Wykonawcy angażują się, wchodzą w interakcję z publicznością. Jestem bardzo zadowolona w tym roku – przekonuje Elżbieta Helbin.

Występujący, zwłaszcza ci, którzy stanęli na podium, również chwalą tegoroczną imprezę.

W ogóle nie spodziewałyśmy się, że zajmiemy drugie miejsce. Byłyśmy przerażone, kiedy wystąpił Sławomir, bo to przecież taki przebój. No, ale udało się i jesteśmy bardzo zadowolone z wyniku – mówią uczniowie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 20, którzy wywalczyli utworem “Wannabe” zespołu Spice Girls drugie miejsce w swojej kategorii.

Ich wychowawczyni, Marta Adamczyk, przyznaje, że wszyscy włożyli dużo pracy w każdy z aspektów występu.

Najpierw przygotowałam dziewczynki. Każdą musiałam przebrać, wymalować, żeby wyglądały tak, jakby faktycznie Spice Girls przyjechały zrobić show. Później przyszedł czas na chłopców, chciałam zaangażować całą klasę – mówi nauczycielka.

Co podpowiadają jurorzy i jak należy przygotować się w przyszłym roku, żeby stanąć na podium?

Jest w regulaminie punkt “wierność z oryginałem”. Na to należy zwrócić uwagę. Nauczyciele muszą też podpowiedzieć dzieciom, o czym śpiewają, zwłaszcza jeśli utwór jest w obcym języku. Wtedy będą mogły odpowiednio wyrazić swoje emocje. Co do walorów estetycznych czy kreatywności nauczycieli, nie mamy właściwie żadnych uwag – mówi Elżbieta Helbin.

Tekst: Dawid Litka

Laureaci konkursu Mini Playback Show

Przedszkola

I miejsce – Julia Syrek z PM nr 15 jako Margaret “Cool me down”
II miejsce – Zespół Słoneczka z PM nr 22 jako Big Cyc “Rudy się żeni”
III miejsce – Zespół Tęczowe Ludki z PM nr 3 jako Fly Project “Toca toca”

Szkoły podstawowe klasy I-III

I miejsce – Zespół Latinoman z SP nr 18 jako Morat & Alvaro Soler “Yo contigo, tu conmigo”
II miejsce – Zespół z SP nr 20 jako Spice Girls “Wannabe”
III miejsce – Marcel Kostyra i Zgrana Paczka z SP nr 15 jako Sławomir “Miłość w Zakopanem”

Szkoły podstawowe klasy IV-VII i gimnazjum

I miejsce  – Zespół Cookies z SP nr 7 jako Bruno Mars “Uptown funk”
II miejsce – Zespół Whoopie Goldberg i siostrzyczki z SP nr 7 za “Get up offa that thing” z filmu “Sister act 2”
III miejsce – Zespół Crazy Girls z SP nr 18 jako Katy Perry “Chained to the rythm”

Zobacz także: