W dniach od 7 do 13 stycznia w Pokrzywnej odbyły się finałowe zmagania Szkolnych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim na dystansie 7 lub 9 rund w grupach wiekowych do lat 7, 9, 11, 13, 15 oraz 17 oddzielnie dla chłopców, oraz dziewcząt.

Po terminie zgłoszeń i weryfikacji zawodnicy i zawodniczki startowali podzieleni na następujące kategorie wiekowe: dziewczęta — dwie grupy (grupa pierwsza, w której rywalizowały uczennice w wieku 7-11 lat oraz grupa druga starsza, gdzie rywalizowały dziewczęta w wieku 13-17 lat), chłopcy — trzy grupy (grupa pierwsza, w której walczyli najmłodsi w wieku 7-9 lat, grupa druga starsza dla chłopców w wieku 11-13 lat oraz najstarsza kategoria zrzeszająca zawodników w wieku 15-17 lat).

MCKiS Jaworzno — podobnie jak w zeszłym roku — reprezentowało dwóch utalentowanych szachistów: Igor Musiał rywalizował w kategorii 15-17 lat a młodszy Artur Wojtania walczył w grupie zawodników 7-9 lat. W roku ubiegłym nasi szachiści zakończyli turniej z sukcesami (Igor wygrał swoją kategorię wiekową, a Artur zajął wśród rówieśników 2 miejsce). Teraz także liczyliśmy na sukcesy czy tytuły naszych podopiecznych i nasze oczekiwania zostały nagrodzone. Igor obronił tytuł z zeszłego roku i ponownie został Mistrzem Polski, a Artur podobnie jak rok temu został Wicemistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej, choć do złotego medalu zabrakło niewiele. W Mistrzostwach wystartowało we wszystkich kategoriach w sumie prawie 70 zawodniczek i zawodników z różnych regionów i miast naszego kraju.

Wyniki – Igor Musiał (7 rund: 6 wygranych i remis, łącznie 6,5 punktu).

W łączonej najstarszej kategorii 15-17 lat Igor okazał się najlepszy w całej klasyfikacji generalnej. W sumie na stoczonych siedem pojedynków zgromadził 6,5 punktu (sześć wygranych rund i tylko jeden remis), co dało mu pewny i zasłużony złoty medal. Trzy pierwsze rundy i trzy zwycięstwa 1-0 (kolejno z Witoldem Wojcieszko i Mikołajem Bielą reprezentujących Wrocław oraz z Wiktorem Gallą z Białej Nyskiej). Kolejna czwarta runda i jedyny remis zanotowany z szachistą z Rybnika Maciejem Jendrowiakiem (późniejszym wicemistrzem tej grupy). Piąta, szósta i siódma runda to znowu wygrane 1-0 (naszego zawodnika) kolejno z Piotrem Jabłońskim oraz Dominikem Czakiem reprezentujących Nysę i na koniec z Pawłem Stolarskim z Oławy. Tym sposobem tytuł Szkolnego Mistrza Polski dla Igora był bezdyskusyjny, a podium uzupełnili wspomnieni wcześniej Maciej Jendrowiak (miejsce drugie – 6 punktów) oraz Domink Czak (miejsce trzecie – 4,5 punktu).

Wyniki – Artur Wojtania (9 rund: 7 wygranych, 1 remis i 1 porażka, łącznie 7,5 punktu)

W łączonej najmłodszej kategorii 7-9 lat okazał się drugim zawodnikiem w całej klasyfikacji generalnej (mając ugrane tyle samo punktów co późniejszy triumfator turnieju). W sumie na stoczonych dziewięć pojedynków zgromadził 7,5 punktu (siedem wygranych rund, jeden remis i jedna tylko porażka), co zapewniło Arturowi pewny i zasłużony srebrny medal. Wygrane 1-0 zawodnik MCKiS osiągnął z: Antonim Wasilko (Oława), Janem Jonatanem Soplem (Kraków), Wojciechem Przygodzkim (Wrocław), późniejszym zwycięzcą Kacprem Foltą (Brzozów), Władysławem Świderskim (Skierniewice), Adamem Orłowskim (Miękinia) oraz Bartoszem Zajkowskim (Skierniewice). Zremisowana partia to pojedynek w siódmej rundzie przeciwko Cezaremu Łobaczowi (Warszawa), a jedyna pechowa przegrana to walka na szachownicy w rundzie trzeciej, gdzie nasz zawodnik musiał uznać wyższość Oskara Sobonia (Bielsko-Biała). Złoty medal w tej kategorii wiekowej zdobył z taką samą liczbą zdobytych punktów Kacper Folta (7,5 punktu), a na trzecim miejscu za Arturem uplasował się Adam Orłowski (6,5 punktu). Co ciekawe Artur w bezpośrednich meczach pokonał zarówno Mistrza, jak i zdobywcę brązowego medalu.

Gratulujemy serdecznie Igorowi i Arturowi wspaniałych wyników i zdobycia medali Mistrzostw Polski i czekamy na kolejne świetne wiadomości z turniejowych zmagań.