Wielkie wrażenie zrobił na widzach film „Kosa, opowieść o Karolu Pniaku”, który obejrzeć można było w szczakowskim Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego. Filmowa opowieść przybliża losy jaworznickiego pilota i bohatera. Projekcja miała miejsce w sobotę, 5 lutego. Poprzedziła ją prelekcja dr. hab. Krzysztofa Mroczkowskiego z Muzeum Lotnictwa Polskiego, który opowiedział o działalności pilota z Jaworzna.

– My tu w Szczakowej jesteśmy lokalnymi patriotami. Lubimy podkreślać więź, jaka łączy nas z historią tego skrawka ziemi. Postać Karola Pniaka połączyła ludzi z różnych środowisk, pokoleń, sympatyków tego projektu – opowiada Maria Królikowska, reprezentantka Społecznego Komitetu Pamięci mjr. pil. Karola Pniaka.

Porywającą opowieść o pilocie, jego życiu, umiejętnościach i wojennych przygodach przygotował na sobotni wieczór dr hab. Krzysztof Mroczkowski. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy się spotkać właśnie w szczakowskim Domu Kultury, bo to tutaj Karol Pniak poznał swoją przyszłą żonę – podkreślał Krzysztof Mroczkowski.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Pasja latania”, w ramach której prezentowane są pamiątki związane z Karolem Pniakiem. Zobaczyć można było prywatne fotografie i dokumenty. Wystawa jest czasowa i oglądać ją można do piątku, 11 lutego. Dla tych, którzy nie zdążą zobaczyć ekspozycji, będzie jeszcze okazja.

– Postaramy się przygotować podobną wystawę na wiosnę. Chcielibyśmy wówczas ustawić ją przed budynkiem Domu Kultury, żeby każdy zainteresowany mógł się z nią zapoznać – zapowiada Marcin Miliński z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

O stałe miejsce na pamiątki związane z Karolem Pniakiem zadbać chce Grzegorz Tucki ze Społecznego Komitetu Pamięci mjr. pil. Karola Pniaka.– W

padłem na pomysł, by w Szczakowej utworzyć izbę pamięci, gdzie prezentowalibyśmy między innymi pamiątki związane z Karolem Pniakiem. Zgłębiam ten temat od jakiegoś czasu. Wiem, że podobna izba dobrze działa w Czechowicach-Dziedzicach. Tam sporo jest pamiątek związanych z koleją. Tu w Szczakowej też mamy podobne. Warto przejrzeć domowe archiwa – mówi pan Grzegorz.Sobotnia projekcja filmu o Karolu Pniaku była już kolejną okazją, by obejrzeć historię pilota z Jaworzna na

ekranie. Po raz pierwszy film zaprezentowano w listopadzie, w Młodzieżowym Domu Kultury. Wówczas, dzięki staraniom Społecznego Komitetu Pamięci mjr. pil. Karola Pniaka, pośmiertnie awansowano go na stopień podpułkownika. W lutym dwukrotnie film zobaczyć można było w Domu Kultury w Szczakowej. – Z inicjatywą zaproszenia do Jaworzna dr. hab. Krzysztofa Mroczkowskiego wyszła, nieżyjąca już Magdalena Ossysek. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Bardzo dziękuję również Miejskiemu Centrum Kultury i Sportu i Marcinowi Milińskiemu za zaangażowanie i możliwość pokazania filmu o Karolu Pniaku szerszej publiczności – podkreśla Maria Królikowska.

Karol Pniak na świat przyszedł w 1910 roku w Jaworznie. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się w gimnazjum w Chrzanowie. Do wojska zaciągnął się w październiku 1928 r. Uczył się w Szkole Podoficerskiej, następnie w Szkole Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy oraz w Szkole Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu. Po ukończeniu szkoleń latał w 122. eskadrze myśliwskiej. Szybko piął się po szczeblach wojskowej kariery. W marcu 1936 r. otrzymał awans na plutonowego, w sierpniu 1938 r. na sierżanta. 15 czerwca 1939 r. ukończył Szkołę Podchorążych w Dęblinie. Staż odbył w 142. eskadrze myśliwskiej, a w sierpniu 1939 r. promowano go do stopnia podporucznika.

18 września 1939 roku ewakuował się przez Rumunię do Francji. W styczniu 1940 r. przypłynął do Anglii. Skierowano go na przeszkolenie, a 8 sierpnia 1940 r. otrzymał przydział do 32. dywizjonu RAF. 13 lutego 1943 r. został zakwalifikowany do Polish Fighting Team, zwanym również „Cyrkiem Skalskiego”. 17 listopada 1944 r. objął dowództwo nad 308. dywizjonem, którym dowodził do 30 czerwca 1945 r. W grudniu 1946 roku został zdemobilizowany.Wrócił do kraju 24 lutego 1947 r. Zamieszkał w Pieczyskach. Z uwagi na pobyt na Zachodzie miał problemy ze Służbą Bezpieczeństwa. Zmarł 17 października 1980 r. Wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Grażyna Dębała

W ramach wystawy „Pasja latania” prezentowane są pamiątki związane z Karolem Pniakiem | fot. Grażyna Dębała

Zobacz także: