W piątek, 26 maja, obchodzić będziemy Dzień Matki. To doskonała okazja, by podziękować mamom za wszystkie piękne wspomnienia z dzieciństwa. Do świętowania przygotowują się przede wszystkim najmłodsi jaworznianie. W przedszkolach i szkołach trwają ostatnie przygotowania do uroczystości organizowanych z okazji święta wszystkich mam. O święcie nie zapomniano także w klubie MCKiS Wega. Podczas warsztatów plastycznych powstały tam piękne niespodzianki dla mam. Własnoręcznie przygotowane laurki wkrótce trafią do ich rąk.

Zajęciom towarzyszyły też szczere rozmowy. Dzieci dzieliły się najciekawszymi wspomnieniami związanymi z ich mamami. Opowiadały też, za co kochają je najbardziej. Okazuje się, że wśród rozmaitych cech mam dzieci najbardziej cenią sobie troskliwość, cierpliwość, mądrość, czułość, wyrozumiałość i wrażliwość.

– Od dzieci można było się też dowiedzieć, jak zbudowana jest supermama i do czego służą jej: głowa, ręce, oczy, uszy, uśmiech i serce – opowiada Wanda Ciołczyk, instruktorka z klubu Wega.

Początki święta wszystkich mam sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki – boginie, czyli symbole płodności i urodzaju. W Polsce przedwojennej Dzień Matki organizował Polski Czerwony Krzyż. Dzień Matki uznawany był za ważne święto także w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej. Obecnie święto mam celebrujemy w Polsce co roku 26 maja. W tym dniu matki są obdarowywane laurkami, kwiatami i innymi drobnymi upominkami przez własne dzieci.

NC

W klubie Wega powstały piękne laurki dla mam z okazji ich święta
| fot. Materiały MCKiS Jaworzno