Uroczysta msza święta w kościele św. Elżbiety Węgierskiej z udziałem zaproszonych gości – prezydenta Pawła Silberta, jego zastępcy Tadeusza Kaczmarka, przedstawicieli Rady Miejskiej, wielu środowisk lokalnych i licznych pocztów sztandarowych rozpoczęła 8 lipca w Szczakowej hucznie obchodzony Festyn Grunwaldzki.

Jak co roku mieszkańcy Szczakowej w wyjątkowo uroczysty sposób upamiętniają niezwykle ważne wydarzenie dla Polski z 15 lipca 1410 roku – starcie wojsk Władysława Jagiełły z Krzyżakami na polach Grunwaldu. Kultywują je, biorąc udział w uroczystościach: mszy świętej, spotkaniu przed pomnikiem Grunwaldu i festynie rodzinnym, który odbywa się na placu przed domem kultury. Tam właśnie na mieszkańców czekało mnóstwo atrakcji, które przygotowano w klimacie średniowiecznym, jak przystało na charakter tej imprezy. Po mszy korowód uczestników tej niezwykłej uroczystości i zabawy ruszył ruszył przed pomnik Grunwaldu. Na przedzie konno paradował sam król Władysław Jagiełło otoczony rycerzami.

Po uroczystościach przed pomnikiem festyn przeniósł się na plac przed domem kultury.

Scena i to, co przygotowaliśmy wokół niej, to efekt zaproszenia do współpracy różnych lokalnych wykonawców, bractwa rycerzy, którzy mają siedzibę w naszym domu kultury, zespołów Szczakowianki, Jaworznianki, chóru Sokół związanego z naszą dzielnicą. A ten rok jest dla nas szczególny, bo mamy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też 90-lecie Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej – powiedział Tadeusz Kaczmarek.

Rozrywka i średniowieczne klimaty

Festyn Grunwaldzki w Szczakowej miał, jak co roku, bardzo barwną oprawę.

Po mszy św. korowód uczestników tej niezwykłej uroczystości i zabawy ruszył przed pomnik Grunwaldu. Na przedzie konno paradował sam król Władysław Jagiełło a za nim rycerze. Na miejscu odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty, krótki pokaz walki rycerskiej zainscenizowali rycerze Bractwa Rycerskiego Ziemi Jaworznickiej.

Formuła tego wspomnienia Grunwaldu bardzo mocno koresponduje z pomnikiem, który jest najstarszy w mieście i budzi dumę i chwałę. Chcieliśmy, aby festyn miał związek z częścią historii Jaworzna. To jest okazja, aby nie tylko pobyć ze sobą, ale też poznać kawałek historii – powiedział Tadeusz Kaczmarek, który od lat mocno angażuje się w organizację tych festynów.

W chwilę później wszyscy, prowadzeni przez jeźdźców w strojach rycerskich z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego oraz orkiestrę Tauron Wytwarzanie, przemaszerowali przed szczakowski dom kultury. Wejście było bardzo podniosłe, przy wtórze Bogurodzicy w wykonaniu chóru Sokół, który również uświetnił całą uroczystość w kościele.

Teraz nie pozostawało już nic innego, jak oddanie się specjalnie przygotowanym rozrywkom.

Wszystkie atrakcje tego festynu wpisują się w klimat wydarzenia z XV wieku. To okazja, aby pokazać, jak wyglądało życie sześćset lat temu – mówi Agata Stelmachów, kierownik zespołu obiektów kulturalnych MCKiS.

Na najmłodszych czekały gry i zabawy przygotowane przez Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej: najpierw pasowano dzieci na rycerzy, potem odbyły się pokazy walk różną bronią, a chłopcy przebrani za rycerzy mogli się pojedynkować. Biblioteka Miejska przygotowała zajęcia plastyczne, dzieci robiły i ozdabiały korony, tarcze, malowały rycerzy, księżniczki. Instruktorzy MCKiS proponowali najmłodszym zagadki, malowanie twarzy, tatuaże czy rękodzieła artystyczne. Sporym zainteresowaniem cieszyła się Osada Słowian prezentująca dawny sposób robienia masła, pieczenia podpłomyków, czerpania papieru. Kucyk Bryk proponował przejażdżki konne dla najmłodszych. Przed sceną animatorzy z Kompanii Gryfitów prowadzili naukę tańców dworskich i plebejskich. Na scenie występowały zespoły śpiewacze “Szczakowianki”, “Jaworznianki”, chór MCKiS Sokół, Magda Poloczek i Dariusz Fec.

Również strefa gastronomiczna zadbała o to, aby wpisać się w klimat imprezy. Stowarzyszenie Reda Centrum Integracji Społecznej przygotowało chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Na dzieci czekały natomiast słodkie łakocie. Festyn zakończył się zabawą taneczną pod chmurką. Było to kolejne już w naszym mieście wydarzenie wpisujące się w cykl “Aktywne dzielnice”. Jego organizatorami byli: prezydent Jaworzna Paweł Silbert, Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna. Partnerzy to Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, MBP, MZNK, KM Policji, Straż Miejska, Tauron Wytwarzanie.

Tekst: Ewa Szpak

Zobacz także: