Do Jaworzna ponownie przyjechali studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Młodzi artyści na przełomie czerwca i lipca uczestniczyli w plenerowych warsztatach rzeźbiarskich. Powstało sześć rzeźb, które zdobić będą wybrane miejsca w Jaworznie. Studenci ASP jako materiału do swoich prac tym razem użyli kamienia, drewna i metalu.

Przygotowanie takich prac zawsze stanowi wyzwanie, ale do Jaworzna przyjechali studenci wyłonieni w specjalnym konkursie. To najlepsi młodzi twórcy, którzy na swoim koncie mają już liczne sukcesy. Efekty ich pracy są naprawdę interesujące. Rzeźby są dojrzałe i mogą zdobić przestrzeń miejską jako pełnowartościowe dzieła – podkreśla dr Jacek Dubiel, opiekun artystyczny studentów ASP.

Krakowscy artyści bardzo chwalą sobie warsztaty w naszym mieście. Dla nich to okazja, żeby realizować projekty artystyczne. Podkreślają, że warunki, jakie stworzyło im miasto, są naprawdę świetne. Miasto zapewniło między innymi materiały potrzebne o wykonania rzeźb.

To już druga wizyta studentów z Krakowa w Jaworznie. Podczas ubiegłorocznych warsztatów młodzi artyści pracowali w GEOsferze. Tym razem warsztaty odbywały się w okolicach centrum miasta.

GEOsfera jest piękna, ale tutaj też mamy świetne warunki. Plener rzeźbiarski ma swoje wymagania, które dotyczą technologii i potrzebny jest na przykład prąd o odpowiedniej mocy, aby właściwie i bez zakłóceń działały maszyny wykorzystywane przez młodych twórców podczas pracy. Tutaj nie mamy z tym problemów – zapewnia dr Magdalena Cisło, opiekun artystyczny studentów ASP.

Krakowskim studentom i pracownikom naukowym nasze miasto bardzo się spodobało. Podkreślali też, że od ich ubiegłorocznej wizyty sporo się u nas zmieniło.

Jaworzno to świetne miasto. Nie brakuje tutaj miejsc, gdzie można wypocząć, zrelaksować się, jest wiele zieleni i przestrzeni. Z drugiej strony miasto dynamicznie się rozwija, wciąż przybywa nowych dróg, realizowane są kolejne inwestycje. Miasto jest bardzo przyjazne – ocenia Magdalena Cisło.

Rzeźby, które powstały w ramach studenckich warsztatów plenerowych, podobnie jak w ubiegłym roku, zdobić będą miasto.

To dobry sposób, by zapewnić mieszkańcom łatwy dostęp do sztuki. Rzeźby po prostu pojawiają się w przestrzeni miejskiej, gdzie bywa wiele osób. Tym bardziej, że za obejrzenie rzeźb nie trzeba płacić – podkreśla Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

Tekst: Grażyna Dębała