Pięknie śpiewają, kultywują lokalne tradycje i z dumą noszą ludowe stroje (w tym ręcznie haftowane gorsety i fartuchy), wzorowane na tych, które tutejsze kobiety zakładały sto lat temu. Zespół śpiewaczy Szczakowianki, działający przy Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, istnieje od 45 lat.

Z tej okazji członkinie grupy zorganizowały przyjęcie, na które zaprosiły przyjaciół i sympatyków zespołu. Swój piękny jubileusz Szczakowianki świętowały 11 października w klubie Szczak na Górze Piasku. Był tort, były prezenty, podziękowania i życzenia.

Życzę paniom, aby wasz zespół był zasilany przez nowych członków, również przez osoby młode i przez mężczyzn, których niestety w zespołach śpiewaczych dzisiaj brakuje – podkreślił Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Życzę też, aby panie były traktowane jako ważne ogniwo w kulturze między tradycją a współczesnością – dodał.

Szczakowiankom winszował również Sebastian Kuś, dyrektor MCKiS-u.

Życzymy paniom dalszych sukcesów, pasji, cierpliwości i chęci do kontynuowania swojego dzieła – mówił w swoim imieniu i w imieniu swoich współpracowników. Oby zawsze dopisywało wam zdrowie, aby wasze szeregi powiększały się, odmładzały. Niech panie nie dają sobie wmówić, że to, co robicie, jest niemodne i niewspółczesne. To jest nasza tradycja i życzę wam, abyście kultywowały ją jak najdłużej – zaznaczył.

Zespół śpiewaczy Szczakowianki działa od 3 października 1974 roku. Powstał przy kole gospodyń wiejskich z inicjatywy Józefa Augustynka i Rozalii Jaromin. Od 1976 r. grupą opiekował się Stanisław Włodarczyk, a w latach 2004-2006 pieczę nad zespołem sprawował Kazimierz Janowski. Dwa lata później pana Kazimierza zastąpił Dariusz Fec, który akompaniuje Szczakowiankom do dziś.

Obecnie w zespole jest 14 pań: Władysława Berkowska, Krystyna Brandys, Maria Królikowska, Marianna Osajda (od 42 lat), Anna Kapuścińska, Maria Kulas, Krystyna Kolano, Małgorzata Radko, Maria Jamroz, Barbara Pawłowska, Grażyna Dąbrowska, Anna Jaworska, Anna Wielgus i Elżbieta Nieużyła, która jest przewodniczącą Szczakowianek od 2005 r. (jej poprzedniczkami były Zofia Ćwiląg i Maria Jarzynka).

Pani Elżbieta dołączyła do zespołu za namową nieżyjącej już koleżanki, Heleny Kurzei.

Zapisałam się do grupy z myślą, że spędzę w zespole rok, może dwa lata. A minęło już 20 uśmiecha się nasza rozmówczyni. Nie wyobrażam sobie, abym miała zrezygnować ze śpiewania – kwituje.

Jak podkreśla, Szczakowianki to zgrany zespół. Panie przyjaźnią się, pomagają sobie nawzajem.

Jesteśmy jak rodzina – zaznacza Krystyna Brandys, która jest w zespole od 2002 r. Zapisałam się po śmierci męża. Dowiedziałam się, że jest nabór i przyszłam na próbę. Kocham śpiewać i cieszę się, że rozwijam swoją pasję w tym zespole – stwierdza.

Śpiewanie jest też ulubionym zajęciem Marii Królikowskiej, która dołączała do Szczakowianek dwukrotnie. Pierwszy raz zapisała się 45 lat temu, gdy zespół dopiero powstawał. Pani Maria miała wtedy 20 lat. Najpierw do grupy dołączyła jej utalentowana wokalnie i tanecznie mama, która następnie namówiła swoją córkę.

Po pewnym czasie musiałam zrezygnować, bo pochłonęły mnie praca i działalność społeczna. Wróciłam jednak do Szczakowianek po 20 latach przerwy i śpiewam w zespole nieprzerwanie od 2013 r. – zaznacza. Cieszę się, że razem z zespołem mogę kultywować tradycje, przypominać mieszkańcom naszego miasta stare pieśni, które mamy w swoim bogatym repertuarze – dodaje.

Grupa występuje na licznych uroczystościach, konkursach i przeglądach, zarówno w Jaworznie, jak i poza naszym miastem. Panie śpiewały m.in. w Krakowie, w Wiśle podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej i w czeskiej Karwinie. W latach 80. wzięły udział w nagraniu audycji radiowej pt. “Muzyczne wędrówki po kraju” w Polskim Radiu. Szczakowianki mają na koncie liczne wyróżnienia i nagrody, wśród nich odznakę honorową za zasługi dla województwa śląskiego przyznaną z okazji 30-lecia zespołu i dyplom od ministra kultury za działalność artystyczną (dostały go w październiku 2004 r.).

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: