35 lat swojej działalności obchodzi w tym miesiącu zespół śpiewaczy Jaworznianki.

W środę, 23 maja w Klubie Relax członkowie zespołu organizują z tej okazji małą uroczystość.

Zespół utworzył się 4 lutego 1983 roku z członkiń Koła Gospodyń Wiejskich i liczył wtedy nie więcej niż 7 osób. Na samym początku Jaworznianki w podobnej mierze skupiały się na działalności bliskiej Kołu Gospodyń Wiejskich jak i zespołowi.

Właśnie dlatego wstąpiłam do Jaworznianek. Wtedy oprócz imprez było wspólne gotowanie, dzielenie się wypróbowanymi przepisami i wiele innych aktywności. Teraz skupiamy się na próbach i występach, już nie starcza nam energii na inne działania – przyznaje pani Lucyna Knapik, która od 2011 r. jest przewodniczącą Jaworznianek. Wcześniej, aż przez 28 lat tę funkcję pełniła Zofia Szymulańska.

Obecnie w skład zespołu wchodzi 14 osób, w tym aż trzech mężczyzn (co w przypadku naszych zespołów śpiewaczych jest dość niecodzienne). Swoją siedzibę mają w Klubie Relax, gdzie w każdą środę spotykają się na próbach.

Jesteśmy tu już od 17 lat. Zaprosiła nas do klubu ówczesna kierowniczka obiektu, pani Krystyna Dziurdzikowska. Teraz siedzibę ma tu orkiestra eM Band z dyrektorem Markiem Maliszem na czele, z którym też bardzo dobrze układa nam się współpraca. Mamy tu świetne warunki, dużą scenę, dobrze wyposażone zaplecze, więc możemy swobodnie prowadzić naszą działalność – mówi pani Lucyna.

Opiekunem artystycznym i akompaniatorem Jaworznianek jest Anna Jachimczyk, instruktor kultury Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Mieliśmy już wielu akompaniatorów, ale od 16 lat jest z nami Ania Jachimczyk, no i chciałybyśmy, żeby była z nami jak najdłużej, bo to naprawdę super babka! – przyznaje przewodnicząca Jaworznianek.

Co ciekawe, akompaniatorka zespołu w tym roku również obchodzi jubileusz 35 lat swojej pracy artystycznej.

Pierwszy raz akordeon wzięłam do ręki w wieku 7 lat, 50 lat temu, a swoje pierwsze kroki na scenie stawiałam w tym samym roku, kiedy działalność rozpoczynały Jaworznianki, więc te jubileusze nam się zbiegły – opowiada Anna Jachimczyk.

Dzięki współpracy z instruktorem Miejskiego Centrum Kultury i Sportu zespół Jaworznianki może liczyć na profesjonalne wsparcie w zakresie związanym z muzyką czy drobną choreografią. Oprócz wspólnych występów zadaniem instruktora jest prowadzenie ćwiczeń wokalnych, rytmicznych, dykcyjnych czy inhibicyjno-incytacyjnych, jak również dostosowanie tonacji do możliwości wokalnych solistów i całego zespołu. Instruktor może też proponować wprowadzanie do repertuaru nowych utworów czy scenek.

Zespół w swoim repertuarze wykorzystuje utwory ludowe zebrane w ciągu wszystkich lat swojej działalności, przekazywane w śpiewnikach. Dzięki obecności mężczyzn zespół może też prezentować oparte na tradycji ludowej scenki. Jaworznianki pojawiają się na wielu imprezach w naszym mieście, ale prezentowały się też poza Jaworznem, w tym na dużych festiwalach, m.in. w Zawoi, Wygiełzowie czy Krakowie.

Tekst: Dawid Litka