Rowerzyści zaczęli już wielkie odliczanie przed startem czerwcowych zmagań o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Powalczy o niego 50 miejscowości, w tym także Jaworzno. Zmagania rozpoczną się 1 czerwca i potrwają przez miesiąc.

Rywalizacja będzie polegać na „kręceniu kilometrów” dla wybranego przez siebie miasta, stowarzyszenia lub obszaru metropolitalnego. Można je nabijać w pojedynkę lub w większym gronie. Do zabawy na rzecz Jaworzna zapraszają popularne jaworznickie grupy rowerowe.

Cykliści pilnie trenują już od 21 marca. To wtedy rozpoczęła się ogólnopolska rozgrzewka przed startem pucharowych zmagań. Dzięki niej rowerzyści mogą rozruszać się po zimowej przerwie. Rozgrzewanie dobiega jednak końca – potrwa tylko do 21 maja.

W Pucharze Rowerowej Stolicy Polski, którego organizatorem jest miasto Bydgoszcz, trofeum jest przechodnie, ale, jeśli jakaś miejscowość zwycięży trzy razy z rzędu, puchar stanie się jej własnością. Poprzednie dwie edycje wygrała Nowa Sól. Jak będzie tym razem? Wszystko zależy od mobilizacji rowerzystów.

W Jaworznie cykliści są już gotowi do walki. Słynąca z jaworznickich Night Bikingów ekipa Team Jaworzno nie planuje, co prawda, rajdów dla większej grupy jaworznian, ale jej członkowie zachęcają do zdobywania punktów dla naszego miasta w mniejszym gronie. – W tym roku będziemy „kręcić” w małych grupkach, ale zawsze do przodu – podkreśla Grzegorz Oleksiak z Teamu Jaworzno.

Na rajd zapraszają z kolei członkowie grupy Niepokonani Jaworzno. – Spotkamy się 1 czerwca na jaworznickim Rynku o godz 17.00. Zachęcamy do udziału wszystkich chętnych – podkreśla Gabriela Brodzik. – Pamiętajcie, żeby mieć już w swoim telefonie aplikację „Aktywne Miasta” – przypomina.

Zainstalowanie aplikacji jest bardzo ważne. To ona zlicza kilometry, które rowerzysta pokonuje na rzecz wybranej przez siebie miejscowości. „Apka” mierzy m.in. przejechany dystans i czas przejazdu. Rejestruje też trasy, którymi cykliści się poruszają. – Warto pamiętać, że licznik dla danej miejscowości kręci się także poza jej granicami. Dlatego nasza grupa, oprócz przejażdżek po Jaworznie, wybierze się też w rajd po Polsce. Wystartujemy 12 czerwca – mówi pani Gabriela.

16 „niepokonanych” będzie zbierać punkty w czasie sześciodniowej eskapady nad morze. Meta rajdu znajduje się w Helu. Cykliści wrócą do domu 19 czerwca, już nie rowerami, tylko busem.

Nasze miasto będzie rywalizować o puchar drugi rok z rzędu. W zbliżającej się edycji powalczą m.in. Tychy, Poznań, Chorzów, Mysłowice, Piotrków Trybunalski, Kołobrzeg, Koszalin czy Toruń. W tym roku, oprócz najważniejszego pucharu, rowerowe zmagania będą podzielone na pięć dodatkowych kategorii, w zależności od wielkości miast. Przewidziane są też nagrody w klasyfikacjach lokalnych dla trzech najlepszych zawodników i zawodniczek.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Niepokonani Jaworzno zapraszają na rajd w ramach walki o puchar dla naszego miasta | fot. Archiwum prywatne