Czwartoklasistki z żeńskiej sekcji siatkarskiej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu świetnie sobie poradziły w wojewódzkich eliminacjach do Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce. Dwie jaworznickie drużyny awansowały do śląskiego półfinału zmagań o Puchar Kinder Joy of Moving w kategorii dwójek dziewcząt. I choć na półfinale (w miniony weekend) zakończyły grę, to jako debiutantki znalazły się w gronie 16 najlepszych spośród 118 zespołów rywalizujących w Śląskiem.

To naprawdę dobry wynik, jak na pierwsze zetknięcie się z siatkarską rywalizacją. Jesteśmy dumne z naszych uczennic. Ciężko pracowały przez te kilka miesięcy i zasłużyły na ten półfinał – podkreśla Anna Patucha, trenerka MCKiS. – Mijający rok szkolny był trudny. Zamknięte szkoły, a co za tym idzie zdalne lekcje, znacznie ograniczyły możliwości treningowe. Ponadto spotykałyśmy się tylko dwa razy w tygodniu na popołudniowych zajęciach – dodaje.

Profesjonalnym szkoleniem młodych adeptek siatkarstwa (nie tylko czwartoklasistek, ale również starszych roczników) zajmuje się w naszym mieście wykwalifikowana kadra trenerska MCKiS-u, a za koordynację zajęć jest odpowiedzialny trener Mariusz Łoziński. Małe jaworznianki mogą rozpocząć sportową przygodę już jako drugo- i trzecioklasistki. MCKiS prowadzi dla nich ogólnorozwojowe zajęcia z elementami siatkówki w ramach cyklu „Lubimy Sport”. Następnie dziewczęta mogą kontynuować naukę w jednej z klas sportowych w naszym mieście. Jedna funkcjonuje w Szkole Podstawowej nr 7, druga w Szkole Podstawowej nt 16. Jest też grupa popołudniowa, trenująca w hali MCKiS. Należą do niej dziewczęta z innych jaworznickich szkół, w których nie ma klas siatkarskich. Czwartoklasistki z „szesnastki” trenują pod okiem Anny Patuchy, a te z „siódemki” szkoli Karolina Lemańska.

Dziewczęta z SP 7 z trenerką Karoliną Lemańską | fot. Mariusz Łoziński

W ramach wojewódzkich eliminacji do mistrzostw Polski w minisiatkówce zawodniczki z Jaworzna grały w siedmiu zespołach, trzech z SP 7 i trzech SP 16 oraz jednym, złożonym z dziewcząt z grupy popołudniowej. Każdą z drużyn tworzyły cztery siatkarki (dwie w składzie podstawowym i dwie rezerwowe).

Do półfinału awansowały dwa, jeden z SP 7 (w składzie: Marta Kowalska, Martyna Parzyk, Pola SuskaSandra Toman), a drugi z SP 16 (Julia Paduch, Aleksandra Palka, Kamila SigaAgata Szafrańska). W półfinale nasze dziewczęta grały z bardziej doświadczonymi przeciwniczkami, które z tym sportem mają do czynienia od pierwszej klasy szkoły podstawowej, czyli od trzech lat. Tymczasem nasze uczennice trenują dopiero od kilku miesięcy. Rywalki były więc bardziej ograne od zawodniczek MCKiS-u, ale nasze podopieczne nie dały tak łatwo się pokonać. W meczach walczyły punkt za punkt – zaznacza Karolina Lemańska.

Niebawem czwartoklasistki zdobędą kolejne cenne doświadczenia. Dzisiaj (czwartek, 20 maja) wybiorą się na Młodzieżowy Festiwal Siatkarski w Rudzie Śląskiej. Natomiast 30 maja MCKiS organizuje turniej z okazji Dnia Dziecka, na który przyjadą zespoły z całego regionu.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Siatkarki z SP 16 z trenerką Anną Patuchą | fot. Mariusz Łoziński