16 młodych zawodniczek Szczakowianki Jaworzno trenuje piłkę nożną pod okiem trenera Grzegorza Szweda. W klubie u Drwali w Szczakowej działa od lutego pierwsza w naszym mieście i druga w całym regionie w pełni żeńska drużyna piłki nożnej.

Jaworznickie piłkarki mają od 9 do 11 lat. Jedne dopiero co zaczęły swoją przygodę z futbolem, inne grają już od trzech, a nawet czterech sezonów. Do tej pory trenowały jednak w męskich zespołach.

Tych dziewcząt było u nas coraz więcej, dlatego zarząd klubu doszedł do wniosku, że z powodzeniem można utworzyć żeńską drużynę. To był świetny pomysł, bo dziewczęta garną się do sportu, a do naszych dotychczasowych zawodniczek dołączyły nowe – podkreśla trener Szwed. – Dziewczęta są pełne zapału, nie opuszczają treningów, chętnie wykonują wszystkie ćwiczenia – chwali.

Zespół bierze udział w turniejach ligi żaków, w których mierzy się z drużynami chłopców. Dziewczęta, przynajmniej na razie, nie walczą o laury. Jak przekonuje ich trener, najważniejsze jest to, że chcą trenować, że chętnie przychodzą na zajęcia. A te, które trenują od niedawna, chcą jak najszybciej dogonić bardziej doświadczone koleżanki. Zapisałam się do drużyny po wpływem mojego wujka i mojego kuzyna. Miłosz trenuje w starszej grupie. Też chciałam grać w piłkę – przyznaje 9-letnia Zosia Połetek. – Najlepiej czuję się w ataku – dodaje.

Nową zawodniczką jest także 11-letnia Agata Pawlik. Odpowiada jej gra w obronie. – Już dwa lata temu marzyłam o tym, by zostać piłkarką. Później przestałam się tym tak bardzo interesować, aż wreszcie dowiedziałam się o naborze do drużyny – zaznacza.

Od trzech lat futbol trenuje z kolei 9-letnia Julia Patrzałek. – Zaczęłam grać w chłopięcych drużynach, najpierw w Akademii 2012, a później w Szczakowiance. Byłam pierwszą dziewczyną w tym klubie. Teraz gram i z dziewczynami, i z chłopakami – podkreśla.

Polki kopią od ponad 100 lat

Kobieca odsłona piłki nożnej w Polsce miała miejsce jeszcze przed I wojną światową, ale wtedy panie grały tylko towarzysko. Pierwszy damski zespół piłkarski powstał w 1921 roku przy Towarzystwie Sportowym Unja Poznań, z kolei pierwszą kobiecą drużyną w czasach PRL-u była ta, która została założona w 1957 roku przy klubie Kolejarz w Katowicach. W 1975 roku odbyły się nieoficjalne mistrzostwa Polski kobiet. Oficjalne zostały zorganizowane w 1979 roku. Wygrała je drużyna Czarnych Sosnowiec, która jest, jak dotąd najbardziej utytułowanym damskim zespołem piłkarskim w naszym kraju. Kobieca kadra narodowa rozegrała swój pierwszy mecz 27 czerwca 1981 roku z Włoszkami. Polki przegrały wtedy 0:3.

Grzegorz Szwed podkreśla, że jego podopieczne nie boją się rywalizacji z chłopięcymi drużynami i na boisku dają z siebie wszystko. – A uśmiech nie znika z ich twarzy. Nie zraził je nawet deszcz, który padał podczas sobotniego turnieju Ligi Skrzatów, który odbył się na boisku w Szczakowej – zaznacza.

Kolejny ligowy pojedynek szczakowskie zawodniczki zagrają już w najbliższą sobotę na boisku Orła Sosnowiec.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Dziewczęta tworzą zgraną drużynę. Na zdjęciu z trenerem Grzegorzem Szwedem | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: