4 czerwca wystartują w naszym mieście 42. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Badmintonie.

Zawody potrwają do 6 czerwca. Fani tej sportowej dyscypliny będą mogli przyglądać się występom najlepszych zawodników z całego kraju.

Dla publiczności, zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, dostępna będzie na widowni połowa miejsc.

Zbliżające się mistrzostwa Polski to pierwsza tej rangi badmintonowa impreza w naszym mieście. Do Jaworzna zjadą najlepsi polscy zawodnicy z klubów sportowych z całego kraju, a miejscem ich zmagań będzie zmodernizowana Hala Widowiskowo-Sportowa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, która jest w pełni dostosowana do tego typu wydarzeń. Do tej pory w jaworznickim obiekcie odbyły się takie badmintonowe imprezy, jak m.in. Ogólnopolski Turniej Elity, Mistrzostwa Jaworzna i Grand Prix Jaworzna w grach podwójnych, organizowane we współpracy z MCKiS. Zapraszamy serdecznie do wspólnego kibicowania. Wstęp jest bezpłatny. Wybierając się do hali, pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego. Mistrzostwa będą też transmitowane w internecie – podkreśla Dariusz Opatrzyk, zawodnik i prezes jaworznickiego Klubu Sportowego Wolant, organizującego mistrzostwa razem z jaworznickim Urzędem Miejskim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach i Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Otwarte Mistrzostwa Jaworzna w Badmintonie im. Mirosława Ciołczyka cieszą się dużym zainteresowaniem | Archiwum KS Wolant

W najważniejszej w naszym kraju badmintonowej imprezie zmierzy się ponad 200 zawodników. Przyjadą do naszego miasta z różnych zakątków Polski. Zawodnicy będą walczyć w swoich przedziałach wiekowych. Rozgrywki będą się toczyły w kilku kategoriach: pojedynczej mężczyzn, pojedynczej kobiet, podwójnej mężczyzn, podwójnej kobiet i mieszanej.

Zawody rozpoczną się w piątek, 4 czerwca, i zakończą się w niedzielę, 6 czerwca. Uroczyste otwarcie mistrzostw zaplanowano na sobotę na godz. 11.30, a dekoracja zwycięzców odbędzie się po zakończeniu wszystkich meczów w ostatnim dniu imprezy.

Oprócz pucharów, medali i dyplomów za zajęcie miejsca na podium, organizatorzy przewidzieli też szereg atrakcji dla wszystkich zawodników, w tym losowanie nagród rzeczowych.

Mistrzostwa są współfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie. Honorowy patronat nad imprezą sprawują Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, i Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego.

Klub Sportowy Wolant wywodzi się z uczniowskiego klubu sportowego o tej samej nazwie, działającego w latach 2005-2011. W treningach uczestniczyły wtedy dzieci i młodzież. Wolant w obecnej postaci, skupiający również dorosłych zawodników, istnieje od września 2014 roku. Obecnie w klubie trenuje ponad 40 osób. Jaworznicy badmintoniści jeżdżą na liczne turnieje, na których zajmują medalowe miejsca. Również sami mają na koncie organizację zawodów cieszących się powodzeniem w mieście, regionie i w całej Polsce: Mistrzostw Jaworzna Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych, Otwartych Mistrzostw Jaworzna w Badmintonie im. Mirosława Ciołczyka, Mistrzostw Jaworzna nauczycieli, pracowników oświaty i samorządowców, Grand Prix Jaworzna amatorów w grach podwójnych czy Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona w kategorii Elite. Wolant zorganizował też dwie edycje mistrzostw Polski juniorów.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Mateusz Szałankiewicz i Dariusz Opatrzyk – utytułowany debel KS Wolant | Archiwum KS Wolant