Piłkarze i członkowie Ludowego Klubu Sportowego „Ciężkowianka” Jaworzno zapraszają do udziału w wielkim święcie klubu. W sobotę i niedzielę, 28 i 29 sierpnia, odbędzie się zaległa impreza z okazji jego 70-lecia. Co prawda, Ciężkowianka powstała 71 lat temu, ale w zeszłym roku, z powodu sytuacji epidemiologicznej, obchody związane z jubileuszem nie były możliwe.

Zapraszamy serdecznie do Ciężkowic. W ostatni weekend wakacji, oprócz festynu z okazji 70-lecia naszego klubu, odbędą się również obchody 75-lecia Zrzeszenia LZS, 23. już Memoriał Jana Ciołczyka, i VI Ciężkowicki Nordic Walking – wymienia Janusz Ciołczyk, prezes LKS „Ciężkowianka”.

W memoriale Jana Ciołczyka grają młodzi piłkarze | fot. Archiwum LKS-u Ciężkowianka Jaworzno

Na sportowo i nie tylko

W sobotę, 28 sierpnia, o godz. 10 odbędzie się na stadionie Ciężkowianki mecz trampkarzy, a o godz. 16 zmierzą się seniorzy. Gospodarze podejmą drużynę KS-u „Zagórzanka” Zagórze.
W niedzielę, 29 sierpnia, impreza zostanie podzielona na trzy strefy. W pierwszej, czyli w strefie sportu i rekreacji, odbędą się dalsze mecze w ramach Memoriału Jana Ciołczyka. Od godz. 9 na murawie będą rywalizować drużyny młodzieżowe. O 13 rozpocznie się turniej piłki nożnej w kategorii open. O tej samej godzinie wystartuje też rajd nordic walking. Biuro zawodów będzie czynne od godz. 12. Zapisy odbywają się telefonicznie 608 671 427 lub mejlowo j.ciolczyk@vp.pl. W marszu może wziąć udział maksymalnie 80 osób.

W drugiej strefie niedzielnej imprezy, na placu przed siedzibą Ciężkowianki przy ul. Ciężkowickiej 68, rozpocznie się o godz. 13 festyn rodzinny. W programie atrakcje dla dzieci, w tym dmuchany zamek, a także występy przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 4 i zespołów śpiewaczych Dobrzanki i Ciężkowianki, pokazy taneczne, zumba i siłowanie na rękę z udziałem najlepszych armwrestlerów w Polsce.

W ostatniej strefie, zdrowia i bezpieczeństwa, staną stanowiska członków jaworznickiego PCK, policjantów i strażaków z OSP Ciężkowice.

Działacze Ciężkowianki sprzed lat | fot. Archiwum LKS-u Ciężkowianka Jaworzno

Trochę historii

Ludowy Zespół Sportowy „Ciężkowianka” powstał w 1950 roku z inicjatywy Stanisława Dyląga, Alojzego i Jana Ślusarczyków, Józefa Kępki i Józefa Wiernka. Prezesami Ciężkowianki byli: Ignacy Głowacz (1950-1952), Stanisław Dyląg (1952-1954), Bronisław Skoczek (1955-1957), Zdzisław Musiał (1957-1968), Bronisław Kwapień (1968-1978), Tadeusz Ładocha (1978-1982) i Jan Ciołczyk (1982-1998). Od 1998 roku klubowi prezesuje syn Jana, Janusz Ciołczyk.

Na przestrzeni ponad 70 lat ciężkowicki zespół grał w różnych ligach. Zawodnicy z Ciężkowic awansowali do klasy B w 1969 roku. Pięć lat później drużyna występowała już w klasie A. Do okręgówki klub awansował w 1993 roku, gdy trenerem (i zawodnikiem) był Andrzej Majka. Po raz drugi zespół dostał się do ligi okręgowej (Katowice II) w 2006 roku, gdy szkoleniowcem był Marek Musiał. Piłkarze z Ciężkowic utrzymali się w niej przez trzy kolejne sezony. W sezonie 2009/2010 znów wylądowali w sosnowieckiej A klasie, ale po roku wrócili do ligi okręgowej i spędzili trzy lata w grupie II. W tym czasie trenerem był Piotr Szczotka. W sezonu 2010/2011 „Ciężkowianka” stała na czele tabeli, ale ostatecznie, z uwagi na ograniczone środki finansowe, zajęła czwarte miejsce w rankingu. W międzyczasie zespół awansował też do półfinału Pucharu Polski na szczeblu podokręgu sosnowieckiego.

Pod koniec sezonu 2012/2013 klub opuścił okręgówkę. Stało się to jednak nie ze względu na złe wyniki (drużyna zakończyła rozgrywki na 12. miejscu), ale z powodów finansowych.
W kolejnym sezonie drużyna znalazła się więc ponownie w chrzanowskiej klasie B, ale na koniec rozgrywek zajęła pierwsze miejsce w tabeli. W sezonie 2017/18 zespół LKS-u zajął czwartą pozycję w klasie A, a rok później trzecią. Zeszłoroczny sezon „Ciężkowianka” zakończyła na szóstym miejscu, a tegoroczny znów w najlepszej trójce.

W minionym sezonie seniorzy Ciężkowianki zajęli 3. miejsce w A-klasie | fot. Archiwum LKS-u Ciężkowianka Jaworzno

Nie tylko seniorzy

Ciężkowicki klub od lat stawia również na młodych zawodników. Do największych sukcesów juniorów należą m.in. mistrzowskie tytuły podokręgu Sosnowiec w 2002 roku, Chrzanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej w sezonach 2015/16 i 2016/17 i III Ligi Okręgowej Podokręgu Oświęcim (2018/2019).

Sukcesy mają na swoim koncie także trampkarze. W 2011 roku zostali wicemistrzami województwa śląskiego Zrzeszenia LZS, a w sezonie 2017/18, pod wodzą trenera Tomasza Majki, awansowali do I Ligi Okręgowej Małopolski Zachodniej.

Drużyna młodzików w sezonie 2015/16 została wicemistrzynią Podokręgu Chrzanów. Nie próżnował też zespół Orlików, np. we wrześniu 2018 roku zajął drugie miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Zrzeszenia LZS rozegranych na Stadionie Śląskim.

Młodzieżowa szkółka piłkarska Ciężkowianki cieszy się też z brązowej gwiazdki PZPN i jest w gronie najlepszych stowarzyszeń piłkarskich w Polsce, które szkolą dzieci i młodzież.

Anna Zielonka-Hałczyńska

1958 r. – po meczu z MZKS Szczakowianka | fot. Archiwum LKS-u Ciężkowianka Jaworzno

Zobacz także: