Kolejne dobre wiadomości docierają do nas po rozgrywanych na bieżąco zawodach i turniejach szachowych, w których uczestniczą nasi zawodnicy Klubu Szachowego MCKiS Jaworzno. Z pewnością możemy być bardzo zadowoleni z wyników oraz formy prezentowanej przez naszych szachistów, którzy prezentują cały czas wysoką równą formę. Poniżej ostatnie osiągnięcia szachistów MCKiS Jaworzno:

Finał Mistrzostw Polski Osób Słabowidzących i Niewidomych — Ustroń
Jak co roku w finałowym turnieju Mistrzostw Polski Osób Słabowidzących i Niewidomych, które odbyły się w Ustroniu, walczył Jacek Stachańczyk i zaprezentował się świetnie, zajmując miejsce na podium imprezy. Po rozegranych 9 rundach zdobył w sumie 5,5 punktów, co zapewniło mu trzecie miejsce i brązowy medal. Pomimo iż nasz zawodnik żadnej partii nie przegrał, to jednak „ugranie” dwóch zwycięstw oraz aż siedmiu remisów nie pozwoliło wskoczyć wyżej w tabeli. Do triumfu zabrakło jednego tylko punktu. Zwyciężył z 6,5 punktami na koncie reprezentant UKSz Hetmana Warszawa Piotr Dukaczewski, a srebrnym medalistą Mistrzostw z identyczną liczbą punktów jak nasz reprezentant (5,5) został szachista z Olsztyna Marcin Chojnowski. Mimo wszystko reprezentant naszego klubu może się czuć zadowolony, gdyż kolejny już raz z imprezy wraca ze zdobytym medalem. W turnieju walczył także drugi reprezentant MCKiS Dawid Falkowski, który zajął 10 miejsce z dorobkiem 2,5 punktów.

Link do zawodów: www.chessarbiter.com/turnieje/2024

Międzynarodowy Turniej Szachowy „Mokate” – Goleszów
Aż pięciu naszych reprezentantów brał udział w prestiżowym, organizowanym po raz 52. Międzynarodowym Turnieju Szachowym w Goleszowie, który jak co roku skusił do przyjazdu najlepszych szachistów i szachistki z naszego regionu. Uczestnicy rozgrywali partie błyskawiczne w dziewięciu rundach systemem szwajcarskim, a na szachownicach walczyło prawie 80 zawodniczek i zawodników.

Wśród kobiet świetnie zaprezentowała się Jolanta Guzik, która w tej kategorii pewnie zajęła miejsce drugie, zdobywając 6,5 punktu – tyleż samo co zwyciężczyni turnieju Karina Cyfka reprezentująca KSz Miedź Legnica. Ogólnie w klasyfikacji generalnej (łącznie mężczyźni i kobiety) Jola zajęła wysokie siódme miejsce. Z kolei w „generalce” świetnie poradził sobie Igor Musiał, który odniósł w sumie sześć wygranych, dołożył dwa remisy i tylko raz schodził od szachownicy pokonany (notabene ze zwycięzcą i triumfatorem turnieju – Filipem Cukrowskim reprezentującym UKS Rodło Opole). Igor ze swoim dorobkiem punktowym (7 „oczek”) zajął pechowe dla zawodnika, ale w sumie bardzo wysokie i cenne czwarte miejsce. Do podium brakło naprawdę niewiele, gdyż trzeci zawodnik w „generalce” zdobył tyleż samo punktów co Igor.

W tych samych zawodach zwrócić uwagę należy na wynik Bartosza Musiała, który w kategorii juniorów do lat 14 był bezkonkurencyjny i zajął pierwsze miejsce. 5,5 punktu zdobyte przez Bartosza zapewniły mu zwycięstwo w swojej kategorii wiekowej a do tego wysokie miejsce (24) w klasyfikacji wszystkich zawodników. Turniej miał międzynarodową obsadę, nie brakowało zawodników z Czech i Słowacji, a nasz klub oprócz wymienionych wyżej reprezentowali także Dariusz Olej (5 punktów i 34 miejsce) oraz Sebastian Białas (4,5 punkty i 42 miejsce).

Link do zawodów: www.chessarbiter.com/turnieje/2023

Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych — Żory
W dniach 1-3 maja odbyły się w Żorach najważniejsze zawody naszego województwa w kategorii juniorów. Tutaj także nie mogło zabraknąć naszych zawodników, a MCKiS reprezentowali: Bartosz Musiał – w kategorii do lat 13, Franciszek Pocztowski – w kategorii do lat 11 oraz Artur Wojtania – kategoria do lat 9. Zawody cieszyły się niezwykle dużą frekwencją: dość powiedzieć, iż we wszystkich dziesięciu kategoriach wiekowych (po pięć wśród dziewcząt i chłopców) rywalizowało prawie 400 młodych szachistów. Nasi szachiści uzyskali bardzo dobre wyniki i w komplecie wszyscy zakwalifikowali się do półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów, które rozgrywane będą w październiku.

Klasyfikacja juniorów do lat 13:
Bartosz Musiał – siódme miejsce (suma: 4,5 punktu, 4 wygrane, 1 remis i 2 przegrane). Zwycięzca – Wojciech Smoliński (KSz Hetman Katowice) – 6,5 punktu. W tej kategorii walczyło w sumie 53 zawodników.
Klasyfikacja juniorów do lat 11:
Franciszek Pocztowski – czwarte miejsce (suma: 5 punktów, 5 wygranych i 2 przegrane). Zwycięzca – Pavlo Faseniuk (Akademia Szachowa Gliwice) – 7 punktów. W tej kategorii walczyło w sumie 60 zawodników.
Klasyfikacja juniorów do lat 9:
Artur Wojtania – dwunaste miejsce (suma: 6 punktów, 6 wygranych i 3 przegrane). Zwycięzca – Antoni Wołyński (KS Młodzi Mistrzowie Szachów Świerklany) – 8 punktów. W tej kategorii walczyło w sumie 63 zawodników.

Linki do zawodów:
Juniorzy do lat 13 
Juniorzy do lat 11
Juniorzy do lat 9

Gratulujemy młodym, jak i starszym zawodnikom MCKiS osiąganych wyników, którzy cały czas zdobywając bezcenne doświadczenie na szachownicach w kraju, i za granicą, reprezentują ze świetnym skutkiem MCKiS oraz miasto Jaworzno. Z pewnością będziemy na bieżąco informować o dalszych występach oraz osiągnięciach szachistów MCKiS Jaworzno. Zapraszamy także na zajęcia dla najmłodszych adeptów szachów w naszym mieście, które odbywają się pod okiem trenerów w sali szachowej Hali MCKiS przy ulicy Grunwaldzkiej 80. Zachęcamy także do udziału w trwającym już corocznym Grand Prix w Szachach rozgrywanych w naszym mieście (najbliższa edycja w piątek 17 maja). Szczegóły dotyczące turnieju, jak i szkolenia na naszej stronie internetowej.

Zobacz także: