Lea Makowska ze Szkoły Podstawowej nr 13 wygrała 14. edycję muzealnego konkursu historycznego „Z dziejów mojego miasta”. Jury oceniło jej pracę najwyżej spośród 27 zgłoszonych. Ogłoszenie wyników odbyło się w piątek, 19 maja, w Muzeum Miasta Jaworzna. Z kolei w sobotę, 20 maja, muzealnicy zaprosili jaworznian na Noc Muzeów i na wernisaż Olgi Borawskiej w Galerii Sektor I.

Tegoroczna edycja muzealnego konkursu historycznego odbyła się pod hasłem „Muzealia mówią, czyli opowiedz historię jednego eksponatu”. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej, dotyczącej wybranego przedmiotu ze zbiorów MMJ. W prezentacji trzeba było zawrzeć opis eksponatu, jego fotografię i uzasadnienie wyboru. Warunkiem było, aby uczeń odwiedził muzeum lub wybrał się na wirtualny spacer po placówce.

– Większość uczestników stanęła na wysokości zadania i jury miało twardy orzech do zgryzienia, by wytypować zwycięzcę. Niektóre prace trzeba było jednak odrzucić. Ich autorzy przygotowali świetne prezentacje, ale okazało się, że nie odwiedzili muzeum, ani nie zwiedzili go wirtualnie. Do swoich prac dodali zdjęcia ściągnięte z internetu – podkreśla Elżbieta Trojan z MMJ, koordynatorka konkursu. – Tymczasem nasz konkurs jest organizowany przede wszystkim po to, by młodzi jaworznianie chcieli poznawać historię swojego miasta i by zachęcić ich do przyjścia do muzeum – tłumaczy.

Lea Makowska przygotowała prezentację nt. obudowy pierwszej kopalni węgla kamiennego w Szczakowej. Drugie miejsce zajęła Lena Pasternak z SP 17, a trzecie przypadło Jakubowi Wąsaczowi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. Przyznano też cztery wyróżnienia. – Wybrałam czako górnicze. Podoba mi się jego wygląd. Zainspirowała mnie siostra kolegi, która gra w jaworznickiej orkiestrze górniczej. I właśnie czako najbardziej mi się z tą orkiestrą kojarzy – zaznacza Lena Pasternak. – W konkursie wzięłam udział po raz drugi. W tamtym roku również zajęłam drugie miejsce – przyznaje.

Laureat trzeciej nagrody zdecydował się opisać w swojej prezentacji malowidło przedstawiające jaworznicki Rynek sprzed lat. – Lubię to miejsce. Spotykam się tam ze znajomymi. Rynek z obrazu też mi się podoba. W prezentacji napisałem m.in. o kościele, o twórcy kościelnego witrażu – przyznaje Jakub Wąsowicz.

Nagrody wręczali zwycięzcom Anna Władyga, kierownik Referatu Kultury i Sportu Wydziału Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie, i Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący jaworznickiej Rady Miejskiej i prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna. – Organizowanie tego konkursu jest bardzo potrzebne, aby dzieci i młodzież znały historię swojego miasta, tradycje, zwyczaje – podkreśla Tadeusz Kaczmarek.

Zebrani na ogłoszeniu wyników laureaci i ich opiekunowie dostali od muzealników również zaproszenie do udziału w Nocy Muzeów, która odbyła się w sobotę, 20 maja. W jej ramach goście zwiedzali wystawy stałe i czasowe. Hafciarki z muzealnej Pracowni Haftu Regionalnego zaprezentowały własnoręcznie wyhaftowane zapaski, wykonane na wzór tych, które przed laty nosiły mieszkanki Jaworzna i okolic. W ramach Nocy Muzeów odbył się także wernisaż wystawy czasowej Galerii Sektor I pt. „Blue, blue, electric blue, that’s the color of my room”. Jaworznianie obejrzeli na niej plakaty Olgi Borawskiej.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Laureaci muzealnego konkursu | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: