Po raz siódmy z rzędu jaworznicka książnica bryluje w rankingu bibliotek powiatów grodzkich województwa śląskiego. Takie zestawienie każdego roku przygotowują specjaliści z Biblioteki Śląskiej.

Mimo że pierwsze miejsce jest już niemal „przypisane” dla Jaworzna, to bibliotekarze nie ukrywają, że w tym roku na wynik rankingu czekali nieco bardziej nerwowo. – W związku z pandemią przez ostatni rok działaliśmy w zupełnie innej rzeczywistości. Obostrzenia znacząco wpływały na całokształt działalności biblioteki czy możliwości, jakie mieliśmy – opowiada Monika Rejdych, dyrektor MBP w Jaworznie.

Mimo tych trudności liczba czytelników dała jaworznickiej książnicy pierwsze miejsce w rankingu, podobnie jak liczba woluminów znajdujących się w bibliotecznych zbiorach. Pandemia nie zablokowała też zakupów. MBP kupiła w ostatnim roku 23 tysiące woluminów, są to książkowe nowości, audiobooki czy chętnie wypożyczane przez jaworznian filmy.

Bibliotekarze z Jaworzna pandemiczne ograniczenia potraktowali jak wyzwanie i szukali nowych sposobów na dotarcie ze swoją ofertą do czytelników. Propozycji mieli mnóstwo. Książki wypożyczane były w ofercie „na telefon”, a do domu zabrać można było również zbiory z czytelni. Zamknięcie biblioteki wykorzystali na opracowanie specjalnych baz danych, gdzie zgromadzili informacje z różnych dziedzin kultury i nauki, opracowali też zestawienie bibliograficzne. Z wszystkiego korzystać można przez biblioteczną stronę internetową.

Spotkania autorskie przeniosły się do sieci. W ten sposób czytelnicy mieli okazję „spotkać się” między innymi z Jerzym Bralczykiem, Januszem Leonem Wiśniewskim, Jarosławem Boberkiem czy Dominiką Słowik.

W przestrzeni wirtualnej organizowano też koncerty, warsztaty czy webinary. Częściowo w sieci realizowano duże biblioteczne programy. Chodzi tu o projekt „Performatywna książka. Performatywna biblioteka”, czy „Totus tuus. Stulecie urodzin Jana Pawła II”, gdzie w ramach obchodów zorganizowano na przykład wieczór z poezją Jana Pawła II, w wykonaniu artystów Joachima Mencla – wybitnego polskiego muzyka jazzowego, pianisty i kompozytora oraz Dariusza Niebudka, aktora, reżysera, wokalisty, konferansjera.

Sporo zainwestowali bibliotekarze też w Legimi, czyli jedną z najpopularniejszych aplikacji do czytania ebooków w ramach abonamentu. Ponad 70 tys. zł przeznaczono na dostęp do ponad 58 tys. bestsellerowych publikacji elektronicznych. Opłaciło się, bo z tej możliwości korzysta coraz więcej jaworznian. W ciągu trzech ostatnich lat liczba czytelników korzystających z kodów do systemu Legimi wzrosła o ponad 100 procent, a tylko w ostatnim roku o 40 procent. – Pandemia na szczęście nie ograniczyła naszej potrzeby sięgania do literatury. Bardzo nam miło, że czytelnicy mimo ograniczeń i trudności przez cały czas byli z nami. Dziękuję za wyrozumiałość, wsparcie i wytrwałość oraz tak istotną dla nas obecność, również w przestrzeniach wirtualnej rzeczywistości, do której przenieśliśmy znaczną część swojej aktywności – podkreśla Monika Rejdych.

W związku z luzowaniem obostrzeń od wczoraj (5 maja) w Miejskiej Bibliotece Publicznej znów korzystać można nie tylko z wypożyczalni, ale też z czytelni. W połowie maja, kiedy możliwe będzie już działanie restauracji, to w bufecie jaworznickiej książnicy znów można będzie wypić kawę.

Grażyna Dębała

Wypożyczalnia MBP jest otwarta dla czytelników | fot. Grażyna Dębała

Zobacz także: