W miniony weekend dobiegło końca badmintonowe, VII Grand Prix Jaworzna w grach podwójnych, którego organizatorem był Klub Sportowy Wolant. W trzech turniejach, które odbyły się w Jaworznie i Mysłowicach, rywalizowała prawie setka zawodników z różnych części Polski. Miniona edycja miała wyjątkowo nie cztery, a tylko trzy odsłony. Ze względu na sytuację epidemiologiczną odwołany został bowiem turniej grudniowy.

– Mimo tych trudności, nasz cykl został zakończony z powodzeniem. W ubiegły weekend odbył się ostatni turniej, w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, po którym poznaliśmy zwycięzców klasyfikacji ogólnej – podkreśla Dariusz Opatrzyk, prezes KS Wolant.

Pierwsze zawody cyklu odbyły się w ramach wrześniowych VI Mistrzostw Jaworzna w badmintonie im. Mirosława Ciołczyka w hali MCKiS. Drugie miały miejsce 27 listopada w hali MOSiR w Mysłowicach. W ramach styczniowego spotkania zawodnicy powrócili do hali MCKiS.

Turnieje odbywały się w dwóch grupach zaawansowania – open i amator. W grupie open w kat. gier podwójnych mężczyzn najlepsi okazali się Jakub Imielski i Bartosz Turski. W kat. gier podwójnych kobiet triumfowały Barbara Jaskólska i Danuta Korbel. W grach mieszanych wygrali Wojciech Szczegielniak i Ewa Lesiuk.

W grupie amator w kat. debli mężczyzn najlepiej poszło Marcinowi Gruszczyńskiemu i Joachimowi Sonnenbergerowi. Wśród pań zwyciężyły Sylwia Szewczuk i Wiktoria Wyrzykowska. W mikstach wygrali Mateusz Leśniczak i Young Jin Park.

Z zawodników KS Wolant najwyższe, trzecie miejsce, w kat. amator, zajęły Karolina Siodłak i Joanna Terka.

W tym roku zawodnicy Wolanta planują udział w 43. Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów w Badmintonie. Odbędą się one w Cetniewie. Jaworznicki klub planuje też organizację kolejnych Mistrzostw Jaworzna im. Mirosława Ciołczyka i następnej edycji Grand Prix w grach podwójnych. Jaworzniccy badmintoniści zmagają się też w rozgrywkach 3. ligi. Dwoje zawodników gra też w barwach AZS UŚ Katowice.

KS Wolant powstał na kanwie uczniowskiego klubu sportowego o tej samej nazwie, działającego w latach 2005-2011. Od 2014 roku klub skupia też dorosłych zawodników. Badmintoniści biorą udział w licznych zawodach w całej Polsce, na których odnoszą sukcesy. Wolant organizuje też swoje zawody, oprócz mistrzostw im. Mirosława Ciołczyka i jaworznickiego Grand Prix, ma też na koncie m.in. mistrzostwa szkół podstawowych i gimnazjalnych, nauczycieli, pracowników oświaty i samorządowców, a także dwie edycje mistrzostw Polski juniorów. W ubiegłym roku klub zorganizował w Jaworznie 42. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Badmintonie.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Na trzecim miejscu podium w kat. amator stanęły zawodniczki Wolanta, Karolina Siodłak i Joanna Terka | fot. KS Wolant