Znamy już laureatów IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Pędzlem, nitką i dłutem malowane – Pokaż, co potrafisz”. Do tegorocznej edycji wpłynęło blisko 100 prac artystów z całego kraju. Gala finałowa i wręczenie nagród odbyły się w piątek, 17 listopada, w Muzeum Miasta Jaworzna.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Twórców Kultury, a współorganizatorem Muzeum Miasta Jaworzna. Artystyczną rywalizację w naszym mieście zainicjowała Natalia Urant, artystka znana nie tylko w jaworznickim środowisku. – Nie spodziewałam się, że mój pomysł tak się spodoba i doczekam się tylu edycji tego konkursu. Z roku na rok mamy więcej zgłoszeń. Ponadto prace konkursowe są na coraz wyższym poziomie. Artyści coraz chętniej wyrażają siebie. Ze sztuką jest jak z muzyką. Nie da się jej wyrazić słowami. To jest właśnie piękne, że w sztuce artyści mogą przekazać swoje myśli, emocje, pokazać co im w duszy gra – opowiada Natalia Urant.

Konkurs Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie wyróżnia się na tle innych tego typu wydarzeń, chociażby dlatego, że artyści nie mają narzuconego tematu. Sami decydują, co będzie przedstawiała ich praca. – Nie chcemy nikogo ograniczać. Tu przecież chodzi o różnorodność, ona zachwyca – podkreśla Jacek Maliszczak, prezes stowarzyszenia.

Poziom prac, które wpłynęły w tegorocznej edycji konkursu, był tak wysoki, że jury zdecydowało się podzielić kategorię malarską na: malarstwo, rysunek, grafikę i akwarelę. Prace konkursowe oceniali: Marian Folga, Małgorzata Wosik, Zbigniew Kramarz, Magdalena Mika i Angelina Więckowska.

Nagrodę Grand Prix oraz pierwsze miejsce w kategorii malarskiej otrzymała Agnieszka Sroka z Jaworza koło Bielsko-Białej. – Jestem pozytywnie zaskoczona decyzją jury i niezmiernie się cieszę, bo uważam, że konkurencja była naprawdę mocna. Inspiracją do mojego obrazu byli tancerze baletowi. Sama praca pochodzi z cyklu, który organizowałam z koleżankami w ubiegłym i bieżącym roku. Obraz namalowany jest farbami olejnymi – zdradza Agnieszka Sroka.

Drugie miejsce w tej kategorii należało do Renaty Barteckiej-Grochli, a trzecie do Bożeny Polaczek. Jury przyznało też wyróżnienie Sylwii Prażnowskiej-Kulig i Marianowi Knapikowi.
W kategorii akwarela pierwsze miejsce przyznano Krystynie Nowak, drugie Alicji Zdunek, a trzecie Katarzynie Skrodzkiej-Piętek.

W przypadku grafiki przyznano tylko pierwsze miejsce, które zajęła Ewa Błaszczyk. Wyróżnienie otrzymała natomiast Katarzyna Skrodzka-Piętek.

Najlepszy rysunek wykonała Eugenia Sochowska z Siemianowic Śląskich. – Zgłosiłam dwie prace wykonane pastelami suchymi. Nagrodzona została piwonia. Drugi rysunek przedstawiał jabłka. Bardzo lubię malować naturę, kwiaty, ale też i martwą naturę, architekturę i portrety – opowiada pani Eugenia. Drugie miejsce zajęła Felicja Habdas.

W kategorii rzeźby jury przyznało tylko wyróżnienie, które otrzymała Monika Spyra.

Ostatnią dziedziną ocenianą w konkursie był haft. Najlepsza w tej kategorii okazała się jaworznianka Ewelina Pawelec. Drugie miejsce na podium należało do Bożeny Nester, a trzecie do Józefy Stańczak. Wyróżnienie otrzymała jaworznianka Marta Figura.

Podczas wydarzenia poza wystawą pokonkursową w muzeum zaprezentowano też wystawę podsumowującą Festiwal Sztuki, w ramach którego w Szkole Podstawowej nr 2 Zespołu Szkół Ogólnokształcących na Podłężu odbywały się warsztaty rękodzieła. W ramach inicjatywy dzieci, młodzież i dorośli uczyli się malować i haftować. Festiwal Sztuki zorganizowany został przez jaworznickie Stowarzyszenie Twórców Kultury i był dofinansowany z budżetu samorządu woj. śląskiego.

Natalia Czeleń

W konkursie udział wzięli artyści z całej Polski | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: