Jak kraj długi i szeroki przez cały rok 2018 Polacy uroczyście i radośnie świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości. W klubie “Wega” w listopadzie zajęcia i imprezy odbywały się pod hasłem: “Z Ojczyzną na myśli”.

Pieśni patriotyczne seniorów

Jeden z wieczorów poświęcony został pieśni patriotycznej, śpiewanej przez najstarsze pokolenie. Tego wieczoru Klub “Wega” rozbrzmiewał patriotyczną nutą. Członkowie Chóru “Sokół”, pod batutą Ireny Skakuj, przypominali, wywołując zadumę i budząc refleksje, najpiękniejsze pieśni. Przy kawie i ciastku śpiewano: “Marsz Pierwszej Brygady”, “Rotę”, “Piechotę”, “Wojenko, wojenko”, “O mój rozmarynie”, “Czerwone słoneczko”, “Polskie kwiaty”, “Biały krzyż” i wiele innych pieśni o tematyce patriotycznej.

Wystawa Polonia Restituta – 100 lat Niepodległej

Od 5 listopada do 1 grudnia w klubie można było oglądać ekspozycję “Polonia Restituta- 100 lat Niepodległej”, zawierającą materiały piśmiennicze, pozycje książkowe, czasopisma oraz śpiewniki poświęcone walce i okolicznościom odzyskania samodzielnego bytu prawnego przez Państwo Polskie. Wśród eksponatów znalazły się: jubileuszowy medal 100 lat niepodległości z certyfikatem autentyczności, wybity przez Skarbnicę Narodową, statuetka- popiersie Józefa Piłsudskiego, książka “Marszałek Piłsudski W obronie Polski i Europy” i model legionowej czapki maciejówki.

Przez cały miesiąc z wystawą zapoznawały się dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie. Odnotowano także wizytę służb mundurowych- reprezentantów ochotniczych straży pożarnych. Tło muzyczne podkreślało uroczysty charakter wydarzenia. Oprócz Chopina i Grechuty słychać (i widać!) było nowe aranżacje patriotycznych pieśni wykonane przez młodych artystów. Przyciągające uwagę teledyski w sposób wyjątkowy łączące obraz i dźwięk (zwłaszcza: “Białe róże” Małej Armii Janosika, “O mój rozmarynie” Natalii Szroeder, “Piechota” Kamila Bednarka) mogły zrobić wrażenie.

Warsztaty i quiz na stulecie niepodległości

Najmłodsi artykułowali patriotyczny entuzjazm plastycznie i wokalnie podczas warsztatów, gdzie na pierwszym planie wyeksponowane zostały symbole narodowe. Elementarną wiedzę historyczną sprawdzano rozwiązując quiz niepodległościowy. Odpowiedzi można było odnaleźć oglądając wystawę historyczną Polonia Restituta.

Wśród odwiedzających wystawę sprawdzano znajomość tekstu hymnu Polski. Okazało się, że wielu recytowało “póki my żyjemy” zamiast właściwego “kiedy my żyjemy”, “Jak Czarnecki do Poznania” zamiast „Jak Czarniecki do Poznania”, “rzucił się przez morze” zamiast “wrócim się przez morze” czy “Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany”, zamiast: “Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany”.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości na usta ciśnie się pytanie o istotę patriotyzmu na co dzień, kiedy Ojczyzna nie wymaga od swoich obywateli walki z bronią w ręku ani ofiary krwi i oddania życia na polu chwały. Będąc patriotą czasów pokoju należy być uczciwym, przyzwoitych człowiekiem, kochającym przyrodę, dbającym o ochronę środowiska, pomagającym bliźnim, wrażliwym na krzywdę, troszczącym się o rodzinę, dzieci, rodziców, dziadków. I jeszcze “nie deptać flagi, nie pluć na godło”, jak śpiewał Muniek Staszczyk z T.Love.

Zobacz także: