3,5 tys. cebulek żonkili zostało zasadzonych w naszym mieście w ramach tegorocznej akcji “Pola Nadziei”, realizowanej w Jaworznie przez Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta.

Nowe rabaty powstawały zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i na terenach placówek oświatowych. Również Miejskie Centrum Kultury i Sportu włączyło się w tę ważną kampanię hospicyjną. Jedno z ostatnich w tym roku poletek powstało 15 listopada przed byczyńskim klubem Niko. W klubie pojawiły się tego dnia grupy ze Szkoły Podstawowej nr 20 i Przedszkola Miejskiego nr 18. Uczniowie i przedszkolaki z instruktorkami klubu Niko, posadzili cebulki razem, inicjatorkami pomysłu stworzenia rabaty oraz Moniką Komańską, pełnomocnikiem ds. organizacyjnych i Barbarą Halaś, kierownikiem Działu Kultury MCKiS-u oraz radną Anną Lichotą, która ściśle współpracuje z klubem. W akcji, jak zwykle, wzięła udział Iwona Pawelec, koordynator wolontariatu w jaworznickim hospicjum, która każdą taką okazję wykorzystuje do promowania wolontariatu oraz idei hospicyjnej.

Symbolem hospicjów i naszych “Pól nadziei” jest żonkil, bo jego żółty kolor jest wesoły, ciepły. Ale posadzone tu kwiaty będą potrzebowały wody, słońca i przede wszystkim pielęgnacji, bo są delikatne i kruche. Tak jak podopieczni naszego hospicjum, którzy również potrzebują ciepła i opieki – tłumaczyła maluchom Iwona Pawelec.

Część z byczyńskich uczniów doskonale wiedziała już, na czym polega pomoc w ramach wolontariatu, bo w SP 20 działa Szkolny Klub Wolontariatu “Anioły”. Jesienny etap “Pól nadziei” dobiegł już końca. W marcu, kiedy żonkile wyrosną, rozpocznie się kolejna edycja akcji.

Tekst: DL

Zobacz także: