Tylko w 2023 roku odnotowano w Polsce ponad 2100 prób samobójczych wśród nastolatków. Dochodzi do nich także w Jaworznie. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie odnotowują nawet po kilkanaście takich zgłoszeń miesięcznie. Stróże prawa postanowili przeciwdziałać temu zjawisku i zaprosili jaworznicką młodzież do udziału w dyskusji. Pierwsza jej odsłona miała miejsce we wtorek, 23 kwietnia, i odbyła się w siedzibie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa na Osiedlu Stałym.

Debatę społeczną pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie młodzieży” policjanci zorganizowali właśnie we współpracy z tą uczelnią i z jaworznickim sanepidem. W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. – Debata adresowana jest do uczniów szkół średnich, którzy borykają się z problemami zdrowia psychicznego, do których należy nie tylko depresja czy myśli samobójcze, ale także uzależnienia, doświadczanie hejtu oraz cyberzagrożenia w sieci. Podczas spotkania poruszona została tematyka związana z mową nienawiści, cyberprzemocą i relacjami międzyludzkimi w erze cyfrowej – informuje mł. asp. Justyna Wiszowaty, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. – Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też tego, jak wyglądają działania jaworznickiej policji na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, w oparciu o procedury postępowania wynikające z ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich – dodaje.

Uczniowie wysłuchali kilku prelekcji. O zagrożeniach związanych z nowymi narkotykami opowiedziała im Justyna Więcławek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie. St. sierż. Anna Tyma z jaworznickiej KMP naświetliła natomiast kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich. O zaburzeniach depresyjnych u dzieci i młodzieży i ich sytuacji emocjonalnej mówił dr Maciej Paluch, psycholog, wykładowca w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa. Po prelekcjach odbyła się dyskusja, a po niej uczniowie wypełnili ankietę.

– Rozmawiamy z młodzieżą o cybebezpieczeństwie, uzależnieniach, ponieważ są to tematy bardzo gorące i na czasie. Młodzież nie radzi sobie z emocjami, przede wszystkim z tego powodu, że podczas pandemii kontakty międzyludzkie były ograniczone. Byliśmy pozamykani w domach. Również u naszych studentów zauważamy to, że te kontakty społeczne są osłabione, że są oni bardziej przekonani do nauki przez internet, zamiast stacjonarnej. Dlatego takie debaty, jak ta z KMP, powinny odbywać się cyklicznie – zaznacza Anita Iwaniec, dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Jaworznie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu.

Jak podkreśla Wiktor Kornaś, również z WSB, dzisiaj szczególnym problem jest samotność. – Występuje ona jednak nie tylko wśród młodzieży, ale w każdej grupie wiekowej. Ważne jest, aby o tym mówić, edukować, gdyż wciąż niestety wiele osób wstydzi się przyznać, że czują się samotne. Dlatego chcemy zasygnalizować ten problem – podkreśla Wiktor Kornaś.

Kolejnym palącym problemem jest przemoc psychiczna, która opanowała internet. – Kiedyś dzieciaki wychodziły na trzepak, skakały w gumę. A nieporozumienia rozwiązywały w małym gronie. Teraz dzieci siedzą w telefonach, a hejt z murów szkolnych przeniósł się do sfery internetowej, gdzie przecież każdy ma dostęp – tłumaczą organizatorzy debaty.

Zamierzają organizować takie spotkania regularnie. Kolejne odbędzie się pod koniec maja, z okazji Dnia Dziecka.

AZ-H

W debacie wzięła udział młodzież z jaworznickich szkół ponadpostawowych | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: