Jaworznicki strażak, Mateusz Muranowski, znowu osiągnął sukces w swojej ulubionej dyscyplinie sportowej, jaką jest bieg po schodach. Tym razem został mistrzem Polski, wbiegając na Sky Tower we Wrocławiu. Pan Mateusz zdobył trofeum w kategorii bieg w stroju sportowym.

Mistrzostwa odbyły się w kwietniu. Strażacy, którzy wzięli w nich udział, mieli do wyboru wspomniany bieg w stroju sportowym lub bieg w umundurowaniu bojowym. By dotrzeć na metę, musieli pokonać 1142 schody. Tyle było do przebiegnięcia, aby dotrzeć na 49. piętro.

Strażak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie okazał się najszybszy w swojej kategorii. – Mateusz wygrał kategorię biegu strażaków w stroju sportowym, zdobywając tytuł Mistrza Polski Strażaków. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – podkreśla Marcin Ziemiański, oficer prasowy KM PSP w Jaworznie.

Mateusz Muranowski biega po schodach od 10 lat. Zaczęło się od zawodów strażackich Altus Cup. Później były inne zawody, już nie tylko dla strażaków, w Polsce i za granicą. Pan Mateusz startował też w mistrzostwach Polski i Europy, gdzie zajmował wysokie miejsca. Sukcesy zachęciły go do trenowania tej dyscypliny sportu na poważnie.

Rozpoczął treningi ze swoim kolegą, również strażakiem, Piotrem Mrozem, który też specjalizuje się w biegu po schodach. Panowie zaczęli ćwiczyć w jednym z 10-piętrowych bloków na Podłężu. Później były 24-piętrowe Gwiazdy w Katowicach, a następnie katowickie biurowce. Obecnie pan Mateusz trenuje w jednym z największych budynków w regionie. Ma już na koncie wiele sukcesów.

Na przykład, w ubiegłym roku wygrał prestiżowe zawody World Police and Fire Games w Holandii. Na 40. piętro biurowca wbiegł w 4 minuty i 17,72 sekundy, pokonując 820 stopni. Jaworznicki strażak zajął tym samym pierwsze miejsce w kat. 30-35 lat.

W mistrzostwach wzięło wtedy udział 10 tys. policjantów, strażaków i przedstawicieli innych służb z całego świata. Zmagania odbywały się w aż 63 dyscyplinach sportowych, takich jak m.in. łucznictwo, koszykówka, siatkówka, biegi różnego rodzaju, wyścigi rowerowe, boks i inne sporty walki, wioślarstwo, strzelectwo, lekkoatletyka czy triathlon. Nie zabrakło też takich konkurencji, jak np. kręgle, rzutki, zbijak, wyścig smoczych łodzi, zbiórka (czyli wózek z wężem i brygada wiader), surfing i przeciąganie liny czy właśnie bieganie po schodach.