Pracownicy, wolontariusze i darczyńcy Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie świętowali w sobotę, 19 listopada, 25-lecie tej placówki. Z okazji jubileuszu odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury na Osiedlu Stałym gala koncertowa, która była swoistym podziękowaniem wszystkim osobom zaangażowanym w funkcjonowanie hospicjum.

Przed jaworznicką publicznością wystąpiła Alona Szostak, artystka i wokalistka Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Teatru Polskiego w Poznaniu. Na fortepianie akompaniowała jej Lena Minkacz. – Jaworznickie hospicjum zawsze będzie mi się kojarzyć z ciepłem domu, który państwo stworzyli dla swoich podopiecznych – podkreśliła artystka na początku koncertu.

Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta istnieje od 1997 roku. Przez 13 lat pracownicy i wolontariusze opiekowali się pacjentami w ich domach. Od 2010 roku hospicjum ma również swoją siedzibę przy ul. Górniczej 30, gdzie prowadzi opiekę stacjonarną. Równolegle nadal działa hospicjum domowe, którym objęci są chorzy zarówno z Jaworzna, jak i z Chrzanowa, gdzie jaworznicka placówka ma swoją filię.

Od 20 lat prezesem stowarzyszenia jest lek. med. Maria Bryła, dlatego podczas gali pracownicy i wolontariusze nie zapomnieli również o złożeniu życzeń swojej szefowej. Pani prezes nie kryła zaskoczenia. – Nie miałam pojęcia, że moi współpracownicy zrobią mi taką piękną niespodziankę. Tego nie było w scenariuszu gali – zaznaczyła wzruszona.

Z okazji 25-lecia hospicjum pani prezes dziękowała wszystkim darczyńcom, władzom miasta, instytucjom za wszelkie wsparcie w tworzeniu i funkcjonowaniu placówki. Szczególne podziękowania skierowała też do pracowników i wolontariuszy hospicjum.

Życzenia osobom zaangażowanym w działalność placówki złożyli także Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, i, w imieniu prezydenta Jaworzna, Pawła Silberta, naczelniczka Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Jaworznie, Magdalena Tomaszewska. Wicemarszałek wspomniał czasy tworzenia hospicyjnego domu. – Pamiętam moją rozmowę z panią Marią Bryłą o wystroju wnętrza tego budynku. Pani Marii zależało na tym, aby ściany sal dla chorych nie przypominały szpitala, ale aby biło z nich domowe ciepło. By w ostatnich chwilach życia mogli przebywać w miejscu przypominającym dom. I tak właśnie jest – wspominał Dariusz Starzycki.

Goście jubileuszowej gali obejrzeli też prezentację dotyczącą jaworznickiego hospicjum. Na fotografiach ukazujących się na ekranie widzowie zobaczyli pacjentów, personel, wolontariuszy, którzy z pełnym zaangażowaniem i ciepłem opiekują się chorymi. Podczas prezentacji został również przypomniany hospicyjny hymn, autorstwa jednego z wolontariuszy i przyjaciół jaworznickiego hospicjum, a obecnie również radnego, Macieja Stanka.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Na 25-lecie hospicjum zaśpiewała Alona Szostak | fot. Anna Zielonka-Hańczyńska