Pierwszy tydzień akcji „Zima w mieście” dobiega końca. Jaworzniccy uczniowie chętnie korzystają z zaproszeń, jakie przygotowali dla nich instruktorzy z miejskich placówek. Za nimi już zajęcia plastyczne, artystyczne i sportowe, a także wypady do kina czy teatru. A przed nami jeszcze tydzień ferii.

W długoszyńskim klubie Pod Skałką codzienne spotkania przebiegają pod hasłem „Feryjna ART Przystań”. Uczestnicy grali w planszówki i rozwiązywali krzyżówki. Brali też udział w zabawach ruchowych, a także spróbowali swoich sił na warsztatach pirografii. – Zadaniem dzieci było ozdobienie małych drewnianych skrzyneczek. Początkowo motywem przewodnim prac miały być kwiaty, ale uczestnicy wyszli też z własnymi pomysłami – opowiada Agata Woszczyna, instruktor w Miejskim Centrum Kultury i Sportu.

Młodzi artyści przygotowali również niespodzianki dla swoich babć i dziadków. Za zadanie mieli ozdobienie pachnących mydełek metodą decoupage. – Myślę, że każdą babcię i dziadka ucieszy taki prezent. Rękodzieło wykonane przez najbliższych zawsze daje więcej radości. To prezent płynący z serca – mówi Ewelina Karweta z klubu Pod Skałką.

W drugim tygodniu zimowej laby uczestnicy akcji „Zima w mieście” będą jeszcze malować kubki i tworzyć z gliny. Wezmą też udział w grach i zabawach integracyjnych.

W klubie Wega w Ciężkowicach dzieci malowały zimowe pejzaże. W programie ferii są jeszcze m.in. kalambury i karaoke. Uczestnicy zajęć przygotują też laurki dla swoich dziadków, a później wykażą się przy budowie budowli i konstrukcji z klocków typu maple i słomki.

O nudzie nie ma mowy też w Byczynie. W klubie Niko odbył się już maraton origami oraz warsztaty decoupage. Uczestnicy zajęć w ramach „Ferii w mieście” szaleli też we Fly Parku, a w piątek, 20 stycznia, wybiorą się jeszcze do kina.

Na moc artystycznych atrakcji postawili instruktorzy Domu Kultury w Szczakowej. Uczniowie wzięli udział w warsztatach malowania akwarelami, pracowali nad warsztatem aktorskim w czasie zajęć teatralno-performatywnych. Będą się też bawić na balu karnawałowym.

W drugim tygodniu ferii zimowych MCKiS zaprasza na zajęcia praktyczno – artystyczne, które odbędą się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Centrum (ul. Grunwaldzka 80). W trakcie warsztatów powstaną prace łączące rozmaite techniki plastyczne i artystyczne, w tym również te, stawiające na upcykling i recykling.

MCKiS zaproponował także zimowe półkolonie organizowane w Domu Kultury w Szczakowej i klubie Niko w Byczynie. Wypoczynek z animacjami dla dzieci i młodzieży potrwa od 23 do 27 stycznia. Uczestnicy półkolonii w Szczakowej wybiorą się na wycieczkę do Kopalni Guido, na lodowisko miejskie i do kina. Będą też warsztaty kulinarne, artystyczne i turniej gier planszowych.

Program półkolonii w Byczynie przewiduje natomiast gry i zabawy integracyjne, warsztaty ceramiczne i plastyczne, wyjazd do kina i kręgielni, wycieczkę do Osikowej Doliny i sportowe zmagania z nagrodami. Zostało kilka wolnych miejsc na półkolonię organizowaną przez byczyńską placówkę. Koszt udziału w zajęciach wynosi 600 zł. Uczestnicy wypoczynku każdego dnia orzymują drugie śniadanie, a także obiad. Zapisy telefonicznie (32 616 17 53) lub osobiście w klubie Niko (ul. Na Stoku 14).

W ramach akcji „Zima w mieście” wiele atrakcji przygotowały też ATElier Kultury, GEOsfera i jaworznicka biblioteka. Więcej na temat atrakcji przeczytać można na stronach internetowych i w mediach społecznościowych miejskich instytucji.

NC

Na warsztatach pirografii dzieciaki uczyły się techniki wypalania w drewnie | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: