Projekt rówieśniczy „Tajemniczy Przyjaciel” przygotowany i prowadzony przez radnych z Młodzieżowej Rady Miasta to strzał w dziesiątkę. Nastoletni radni anonimowo i przez internet wspierają rówieśników w ich problemach, a jeśli sprawa tego wymaga, sugerują kontakt z psychoterapeutą. Zainteresowanie jest spore.

Szacuje się, że zaburzenia depresyjne mogą występować nawet u co trzeciego nastolatka. To właśnie dlatego młodzi radni postanowili zadbać o to, by żaden jaworznicki uczeń nie został bez wsparcia w trudnych dla siebie momentach. Pomoc świadczą osobiście, ale we współpracy ze specjalistami. – Dzięki temu projektowi młodzi ludzie, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie są gotowi, by rozmawiać o swoich problemach z osobami dorosłymi, mają szansę na wsparcie od osób w podobnym wieku – tłumaczy Kamil Łach, opiekun Młodzieżowej Rady Miasta.

Pomoc świadczona jest online na platformie Discord, na której trzeba utworzyć anonimowe konto, a następnie wejść na kanał ,,Tajemniczy Przyjaciel”. Po zaakceptowaniu regulaminu projektu możemy przystąpić do czatowania z dyżurującym radnym, któremu można się zwierzyć ze swoich problemów. Poruszane tematy są bardzo zróżnicowane. Młodzież zgłasza się z problemami wynikającymi z braku akceptacji czy konfliktów rówieśniczych. – Kilka rozmów dotyczyło problemów rodzinnych czy wynikających z natłoku obowiązków. Kontaktują się z nami też uczniowie stojący przed trudnymi wyborami – opowiada Tomasz Cyba, administrator kanału.

Zdarza się, że użytkownikowi wystarczy szczera rozmowa z rówieśnikiem, ale są i takie sytuacje, w których radny przekonuje swojego rozmówcę, że warto skorzystać z pomocy psychologa. – W takich sytuacjach dążymy do tego, by użytkownik zgłosił się na terapię, dzięki której nauczy się skuteczniej radzić sobie z problemami – tłumaczy Tomasz.
Wkrótce radni ruszą z akcją na TikToku. Tutaj poruszane będą tematy związane z problemami emocjonalnymi młodzieży. – Chcemy poznać opinie innych uczniów i sprawdzić, czy wiedzą, gdzie mogą zgłosić się po pomoc w razie problemów. Zapraszamy na naszego TikToka ,,mrm.jaworzna”. Wkrótce pojawią się na nim filmiki z wypowiedziami ankietowanych – zachęca koordynator „Tajemniczego Przyjaciela”.

Młodzieżowa Rada Miasta chce dotrzeć ze swoją pomocą do jak największej grupy uczniów w mieście.

Radni Młodzieżowej Rady Miasta chcą też wesprzeć zwierzaki. Będą kwestować na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Chełmku. Wolontariusze pojawią się w niedzielę, 22 stycznia, przed Halą Widowiskowo-Sportową Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Natalia Czeleń

Radni Młodzieżowej Rady Miasta zachęcają do korzystania z pomocy w ramach ich projektu „Tajemniczy Przyjaciel” | fot. Materiały prywatne

Zobacz także: