107 zawodniczek i zawodników wystartowało w czwartej edycji Rowerowego i Pieszego Rajdu na Orientację zorganizowanego w sobotę, 14 lipca przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu.

Ta bardzo ciekawa impreza cieszy cię coraz większą popularnością wśród naszych mieszkańców, ale na starcie stanęło też wielu uczestników spoza Jaworzna. Do wyboru były trasy o dwóch długościach. Około 15 lub 25 km dla pieszych zawodników i około 25 lub 50 km dla rowerzystów. Na trasach rajdu zlokalizowane były punkty kontrolne i od ich znalezienia zależał wynik końcowy. W drugiej kolejności liczył się czas pokonania danej trasy. Zawodnicy otrzymywali szczegółowe mapy, zgodnie z którymi mieli się poruszać, żeby zaliczyć każdy z zaznaczonych na nich punktów. Osobna klasyfikacja prowadzona była dla mężczyzn i kobiet, a w krótszych trasach, pieszej i rowerowej, wzięli też udział juniorzy. Start i meta zlokalizowane były na stadionie przy ul. Krakowskiej. Na końcu rajdu każdy z uczestników otrzymał medal, a najlepsi w poszczególnych kategoriach atrakcyjne sportowe nagrody. Oprócz tego odbyło się losowanie nagród, w którym brali udział wszyscy startujący.

To bardzo fajna impreza. Brałem w niej udział już czwarty raz. Trzy edycje udało mi się wygrać. W jednej, trochę na własne życzenie, poszło mi gorzej. Często biorę udział w podobnych imprezach i trzeba przyznać, że organizacyjnie jaworznicki rajd wypada bardzo dobrze. W tym roku miałem dość wysoką średnią prędkość, co mnie zaskoczyło, bo nie byłem tak dobrze kondycyjnie przygotowany jak rok temu – przyznaje Konrad Leyko, który był najlepszy w 50 kilometrowym rajdzie rowerowym.

Byłam pierwszy raz na tym rajdzie w Jaworznie, ale w podobnych imprezach startuję bardzo często. Kolejna z nich to zawsze nowe ciekawe doświadczenie – mówi Teresa Bugaj z Krakowa, która wygrała dystans 25 km na rowerze.

Biegliśmy razem z mężem. Zdarzają nam się dłuższe dystanse, ale to był pierwszy start w biegu na orientację. Na szczęście mąż jest z Jaworzna, więc nie mieliśmy problemów ze znalezieniem trasy – przyznaje Marta Korczyńska-Zdąbłarz z Pogorzyc koło Chrzanowa, zdobywczyni pierwszego miejsca na pieszym dystansie 25 km.

W kategorii mężczyzn 25 km na rowerze najlepszy był Marcin Mlostek. Złoto na dystansie 50 km rowerem zdobyła Agata Adamczyk. Dystans 25 km pieszo najszybciej pokonał Andrzej Mika. Najszybszy na krótszym pieszym dystansie był Damian Rykalski, a wśród kobiet Agnieszka Czopek. Wśród juniorów na rowerze najlepiej poradził sobie Patryk Kłosowski, a trasę pieszą najszybciej pokonał Kacper Zastrzeżyński. Lista wyników znajduje się na stronie http://www.mckis.jaw.pl.

Tekst: DL